Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Tomaszewski-_Hades.jpgGalerii Piętro Wyżej w Górnoślaskim Centrum Kultury w Katowicach zaprasza 19 lutego 2010 roku na wernisaż wystawy Tomasza Tomaszewskiego pt. Hades?. 20 lutego w godzinach od 10.00 – 15.00 odbędzie się spotkanie warsztatowe z Tomaszem Tomaszewskim pt. Opowiadanie historii obrazem.

 

Wystawa „Hades?” Tomasza Tomaszewskiego to zdecydowanie jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych, jakie odbędą się w tym roku w naszym regionie. Niezwykłym jest już sam temat podjęty przez autora – Śląsk. "Fotografie Tomasza Tomasowskiego wyróżniają się odmiennym tonem. Jego nastawienie do podejmowanych tematów jest wyraźnie pozytywne,a kluczową rolę odgrywa w tym sposób ukazywania ludzi. Fotograf stara się za każdym razem zauważyć u każdej osoby jakiś indywidualny rodzaj aspiracji i wydobyć go poprzez pozę, wyraz twarzy czy dynamikę jego działania w konkretnym miejscu. Ludzie na tych fotografiach dowodzą, że posiadają energię i poczucie własnej wartości" – pisał o tych zdjęciach Andrzej Sobota.
Tomaszewski_hades2.jpg
Ten ceniony w Polsce i na świecie artysta spędził na Śląsku pół roku, fotografując region takim, jakim widział go on: mieszkaniec podwarszawskiego Konstancina, współpracownik „National Geographic”, obieżyświat. Jak mówił sam Tomaszewski w rozmowie z Agnieszką Budo w „National Geographic”: "Muszę przyznać, że jestem zachwycony Śląskiem i ludźmi, których tam spotkałem. Są oni tolerancyjni, mają świetne poczucie humoru i dystans do siebie samych. Na Śląsku ciągle ważna jest tradycja, rodzina i praca. To właśnie tym wartościom, w innych częściach Polski odchodzącym już w zapomnienie, poświęciłem najwięcej czasu."
Tomaszewski-_Hades3.jpg
Należy także dodać, że w poznawaniu Górnego Śląska towarzyszył Tomaszewskiemu wytrawny znawca tego regionu Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiej „Gazety Wyborczej”. Jest on także swoistym współautorem tej wystawy – to właśnie jego podpisy uzupełniają fotografie Tomaszewskiego, tworząc nieodłączną i niezwykle intrygującą opowieść o Górnym Śląsku.

Wystawa „Hades?” prezentowana w Galerii Piętro Wyżej Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach to fragment większego projektu „Cześć pracy”, objętego honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Bogdana Zdrojewskiego.
Tomaszewski-_Hades4.jpg
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie warsztatowe z Tomaszem Tomaszewskim „Opowiadanie historii obrazem”. Spotkanie to odbędzie się 20 lutego, w godzinach 10.00 – 15.00 w Galerii Piętro Wyżej.

 


Górnośląskie Cenrtrum Kultury
Adres: pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Tomasz Tomaszewski - Hades?
Wernisaż wystawy: 19 luty 2010 r, godz. 18.00
Termin wystawy: 19 luty - 21 marrzec 2010 r

 

W górę