forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Vytautas Pletkus - Ujęcia

Miasto - foto-info.pl.

Vytautas Pletkus - Ujęcia Galeria PAcamera działająca w Regionalnym Ośrodu Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza na wystawę fotografii pt. „Ujęcia” autorstwa Vytautasa Pletkusa artysty z Kowna. {/multithumb}

 

Zdjęcia kowieńskich mostów zrobione przez Vytautas Pletkusa przedstawiają różne przeplecione ze sobą fotograficzne tradycje. Z jednej strony, jego prace mogłyby być scharakteryzowane jako prezentujące racjonalne kompozycje regularnej architektury mostów, która przypomina o analitycznych poszukiwaniach nowoczesnej sztuki oraz przestrzennych, trójwymiarowych obiektów na płaszczyźnie właściwej dla obrazów czy fotografii. Z drugiej strony, srogi styl autora sprawia, że mgła wynurza się jak z dziewiętnastowiecznej malarskiej fotografii. Jego fotografie chłoną kolorystykę tła lub pochłaniają promienie słoneczne.

Vytautas Pletkus - Ujęcia

To właśnie kolor jest jednym z głównych charakterystycznych elementów fotografii V. Pletkusa. Wybrawszy świadomie kolory do swoich prac, kontynuuje on eksperyment dokładnie, jak gdyby poszukiwał dowodu na to, że pasują one doskonale nie tylko do wyrażenia sentymentalności pejzażu, ale także do utartego turystycznego spojrzenia na miasto. Chociaż pastelowe tony kolorów dominują w pracach, wystawa zawiera także kilka udanych obrazów z czystymi intensywnymi kolorami. Te drugie służą nie tylko jako dekoracyjny suplement do prezentowanych prac, ale są one logiczną częścią organicznej kompozycji.


Kowieńskie mosty w pracach V. Pletkusa przybliżają nam piękno form abstrakcyjnych, ale nadal pozostają w mgle rzeczywistości, która pozwala nam na krótkie spojrzenie na jej inną tajemniczą stronę.

 

Tomas Pabedinskas

 

Vytautas Pletkus - Ujęcia

 

Vytautas Pletkus - urodził sięw 1955 roku w Wilnie. Fotografuje od 1978 roku. Po raz pierwszy jego prace wystawiane były w latach 80-tych, na wystawie zatytułowanej „Obiektyw studentów – 80". W 2002 roku, po prawie dwudziestu latach ciszy w tworzeniu, powrócił do fotografowania. W latach 80-tych artysta ukończył wileński Instytut Inżynierii Konstruktywnej. W 2003 roku dołączył do Związku Artystów Fotografików Litewskich. Artysta zaaranżował sześć własnych wystaw oraz uczestniczył w szesnastu grupowych wystawach na Litwie i za granicą.


Galeria PAcamera
Adres: Noniewicza 71, Suwałki
Vytautas Pletkus - Ujęcia
Termin: 16 styczeń – 28 luty 2010 r.

Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież