forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Tomasz Wiech - Skawce / Coś osobistego

Miasto - foto-info.pl.

Tomasz Wiech - Skawce

Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza 23 stycznia 2010 roku o godzinie 19.00, na wystawę pt. "Skawce" Tomasza Wiecha - laureata III miejsca w kategorii Życie codzienne konkursu World Press Photo 2009. Zdjęcia artysty, pochodzące z cyklu Coś osobistego, prezentowane będą także w Galerii Wirtualnej CSW.


 
Tytułowe Skawce to nazwa wsi,  położonej w Małopolsce, kilkadziesiąt kilometrów od Wadowic, nad rzeką Skawą. Pierwsze sygnały o planach zalania tego terenu mieszkańcy otrzymali w latach sześćdziesiątych. Kilkanaście lat później rozpoczęła się budowa wysokiej na 50 metrów tamy. Jej budowa trwa po dzień dzisiejszy. Nikt nie jest dzisiaj stanie powiedzieć, kiedy zostanie ukończona.

Istniejące jedynie w planach sztuczne jezioro zniszczyło życie mieszkańców Skawiec. Zabroniono im remontów oraz budowy nowych domów. Odgórnie nakazano sprzedaż ziemi i gospodarstw oraz przeprowadzkę do sztucznie powstałej wsi nazwanej Nowymi Skawami. W Starych Skawcach pozostało już tylko kilkanaście ostatnich domów. Pozostali tylko ci, którzy chcą umrzeć tam, gdzie się urodzili.
Tomasz Wiech - Coś osobistego
Równocześnie z ekspozycją projektu Skawce, w galerii wirtualnej CSW prezentowany będzie cykl fotograficzny Tomasza Wiecha Something Private/Coś osobistego, zrealizowany w dużych, krakowskich firmach, ilustrujący codzienność pracowników korporacji. Fotografia stanowiąca część cyklu, zatytułowana Śniadanie w korporacji, przyniosła autorowi III nagrodę w tegorocznej edycji konkursu World Press Photo.

Tomasz Wiech (ur. 1979) – absolwent politologii UJ, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, fotoreporter Gazety Wyborczej. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Press Photo w kategorii Ludzie (2006) i III nagrody za zdjęcie pojedyncze w kategorii Życie codzienne na World Press Photo (2009), a także m.in. Konkursu BZ WBP Press Foto 2007 i 2007 oraz konkursu tygodnika Newsweek (2006) i magazynu Pozytyw (2005). Prace fotografa eksponowane były na wystawach zbiorowych, jak m.in. Ludzie. Wydarzenia. Przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej (Warszawa, Galeria Zachęta, 2009), Red, White and Other colours (Kaunas Photo Festiwal, Litwa), czy w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (2009) i indywidualnych, m. in. Chorzów Dream (galeria Pauza, Kraków, 2009), Droga przez Rumunię (Willa Decjusza, Kraków 2007), czy, wystawa plenerowa Podgórzanie w Parku Bednarskiego w Krakowie. W 2009 r. prowadził warsztaty fotograficzne z młodzieżą w ramach programu Ukryte Skrzydła, organizowanego przez Fundacje Teatru Ludowego, a także warsztaty z dziećmi w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz warsztaty fotograficzne z uczniami z Polski, Litwy, Portugalii i Hiszpanii w ramach festiwalu ToTu w Staszowie.

Prezentowane projekty fotograficzne Tomasza Wiecha towarzyszą wystawie laureatów międzynarodowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo 2009.


Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Adres: ul. Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń
Tomasz Wiech - Skawce / Coś osobistego
Wernisaż wystawy: 23 styczeń 2010 r, godz. 19.00
Termin wystawy:  23 styczeń - 21 luty 2009
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież