Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza 23 stycznia 2010 roku o godzinie 19.00, na otwarcie wystawy laureatów międzynarodowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo 2009.

 

Do 52 edycji konkursu fotografii prasowej World Press Photo zgłoszono fotografie ze 124 krajów. W tym roku nagrody przyznane w 10 kategoriach trafiły do 63 fotografów z 27 krajów – w tym do pięciu fotografów z Polski.

Carlo Gianferro, Italy, for Postcart. Roma interiors, Romania and Moldova 

Decyzją międzynarodowego jury, World Press Photo fotografią roku 2008 zostało czarno-białe zdjęcie autorstwa amerykańskiego fotoreportera Anthony’ego Suau. Zdjęcie przedstawia uzbrojonego detektywa Roberta Kole, przeszukującego opuszczony dom w Cleveland w stanie Ohio. Lokatorzy zostali eksmitowani z powodu niespłaconej hipoteki, jednak policja ma obowiązek sprawdzić czy w środku na pewno nikogo nie ma. Fotografia ta, jest częścią większego reportażu, który powstał na zlecenie magazynu Time i jako całość otrzymała drugą nagrodę w kategorii Życie Codzienne.

Brenda Ann Kenneally, USA, The Raw File. Troy, New York 

Polscy fotografowie dostali wyróżnienia w kilku kategoriach: Justyna Mielnikiewicz – II nagroda w kategorii „Ludzie i wydarzenia" (fotoreportaż); Wojciech Grzędziński – III nagroda w dziedzinie „Wydarzenia" (fotoreportaż); Tomasz Wiech – III nagroda w kategorii „Życie codzienne" (zdjęcie pojedyncze);Tomasz Gudzowaty – III nagroda w kategorii „Fotografia sportowa" (zdjęcie pojedyncze); Kacper Kowalski – II miejsce w kategorii „Sztuka i rozrywka” (fotoreportaż).
 
Chen Qinggang, China
I Nagroda World Press Photo 2009 w kategorii Spot News Singles fot. Chen Qinggang, China (Hangzhou Daily, Rescue troops carry earthquake survivor, Beichuan County, China, 14 May)

Na prezentowanej wystawie World Press Photo 09 możemy zobaczyć ponad 190 fotografii, wśród nich fotografię roku oraz zdjęcia nagrodzone w poszczególnych kategoriach. Tegoroczna edycja wystawy będzie pokazywana w około 100 miejscach na całym świecie.

I Nagroda World Press Photo 2009 w kategorii General News Singles fot. Luiz Vasconcelos, Brazil (Jornal A Critica/Zuma Press, Woman tries to stop forced eviction of her people, Manaus, Brazil, 10 March)

World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit. Jej siedziba znajduję się od 1955 roku w Amsterdamie. Jej głównym celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja prac zawodowych fotografów prasowych. W ciągu lat swojego istnienia World Press Photo przekształciło się w niezależną platformę fotoreportażu i wymiany informacji.

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Adres: ul. Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń
World Press Photo 2009
Wernisaż wystawy: 23 styczeń 2010 r, godz. 19.00
Termin wystawy:  23 styczeń - 21 luty 2009
W górę