Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Wystawa pokonkursowa - III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej

Zapraszamy do galerii Biblioteki Śląskiej w Katowicach, gdzie do końca stycznia można oglądać wystawę złożoną z prac części artystów biorących udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej. Na ekspozycje składają się zarówno indywidualne, jak i zbiorowe wystawy towarzyszące Festiwalowi.

 
Festiwal Fotografii Otworkowej, to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a już znana jest za granicami. Festiwal OFFO powstał jako inicjatywa kilku członków JKF „Niezależni” i w 2005 roku było organizowane jako impreza klubowa. W celu organizacji II edycji powstała już nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO. I edycja OFFO, w listopadzie 2005, była imprezą znaczącą dla polskiego ruchu fotograficznego. W listopadzie 2009 w galeriach Górnego Śląska, zostały zaprezentowane w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej wystawy ponad 50 autorów z Polski i zagranicy. W Festiwalu wzięli udział uznani artyści uprawiających ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszyły pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje i pokazy.
 
Fotografia otworkowa to, przynajmniej w teorii, jedna z najprostszych technik fotograficznych. Bazuje ona na urządzeniu zwanym camera obscura. Najczęściej jest ono konstruowane przez artystów samodzielnie (nie wymaga to szczególnych zdolności manualnych), choć można również zakupić gotowe aparaty. Aparat otworkowy to zazwyczaj szczelne pudełko lub puszka z wywierconym z przodu małym otworem (ok. 0,3 mm średnicy). Poprzez dziurkę światło wpada do wnętrza pudełka i tworzy obrócony obraz na jego tylnej ścianie, gdzie znajduje się materiał światłoczuły (negatyw bądź papier fotograficzny). Oczywiście, ten krótki „przepis” budowy camery obscury nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Jej konstruktorzy ograniczeni są tylko własną wyobraźnią – „dziurek” może być więcej niż jedna, a sam wygląd aparatu, jak i materiał, z którego jest zrobiony, jest zależny wyłącznie od upodobań autora. Główną różnicę między aparatem otworkowym a klasycznym aparatem fotograficznym stanowi brak obiektywu – jego rolę spełnia właśnie ów „otworek”. To proste urządzenie pozwala uzyskać obraz o niemal nieskończonej głębi ostrości oraz niespotykanej „optyce”. Fotografowane przedmioty, jak również perspektywa, ulegają charakterystycznym przekształceniom, co sprawia, że fotografia otworkowa uważana jest zwykle za bardzo subiektywną formę wypowiedzi.


Biblioteka Śląska
Adres: plac Rady Europy 1, Katowice
Wystawa pokonkursowa „III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej”
Termin wystawy: 5 - 30 stycznia 2010 r.
W górę