Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Dni Fotografii w Sosnowcu

Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki zaprasza 12 i 13 stycznia 2010 r. na spotkanie w ramach Dni Fotografii w Sosnowcu.

 
Program Dni Fotografii w Sosnowcu

12 stycznia - (wtorek)

godz. 16.00-17.30

„Prehistoria i wczesna historia fotografii."
Wykład połączony z prezentacją zdjęć poprowadzi
Witold Englender, AFIAP, zdfp, Hon. LTF, Galeria „Ciasna".

godz. 17.30 – 19.00

„Dokument i kreacja w polskiej fotografii artystycznej
po II wojnie światowej.”
Wykład połączony z prezentacją zdjęć poprowadzi Zbigniew Podsiadło, prezes Okręgu Górskiego ZPAF.

13 stycznia - (środa)

godz. 17.00-19.00

Konsultacje fotograficzne

Katarzyna Łata-Wrona, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF oraz Zbigniew Podsiadło, prezes Okręgu Górskiego ZPAF będą służyć uczestnikom obiektywnym spojrzeniem i radą. Zachęcamy każdego fotografującego (amatora i profesjonalistę) do przyniesienia własnych zdjęć,aby z naszymi ekspertami na ich temat porozmawiać. Mamy nadzieję, że będzie to wyjątkowa okazja do skorzystania z bogatego doświadczenia zaproszonych gości, ale także możliwość skonfrontowania własnej twórczości fotograficznej z pracami innych uczestników. W trakcie konsultacji zostaną wybrane najlepsze z przyniesionych zdjęć, aby zawisnąć na spontanicznie zaaranżowanej jednodniowej wystawie „Moje spojrzenie” (wszystkie zdjęcia zostaną oddane autorom).

godz.17.00-19.00

Zwiedzanie autentycznej ciemni fotograficznej pod opieką Grupy Fotograficznej HALO. Prezentacja tradycyjnego procesu wywoływania klisz i naświetlania odbitek. Rozmowa z pasjonatami fotografii o roli technologii w procesie tworzenia.

Katarzyna Łata-Wrona - urodzona w 1973 roku w Świętochłowicach. W latach 1994-1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom w 1999 roku z fotografii i projektowania graficznego w prac. prof. Tomasza Jury oraz w katedrze grafiki warsztatowej u prof. Stanisława Kluski. Od 2000 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2001 do 2005 roku wiceprezes, a od maja 2005 prezes zarządu ZPAF Okręg Śląski. Od 2001 kurator wystaw tematycznych, autorka projektów typograficznych katalogów do wystaw oraz loga Galerii Katowice. Juror konkursów fotograficznych (m.in. Cyberfoto i Śląska Fotografia Prasowa). Autorka wystaw indywidualnych (m.in. w Katowicach, Neuss (Niemcy), Genevieve des Bois (Francja), Ratingen-Hosel (Niemcy), Częstochowie, Tychach, Sosnowcu, Nowym Yorku (USA) i wielu zbiorowych. Prace w zbiorach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej oraz w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, USA i w Polsce.

Zbigniew Podsiadło - urodzony w 1955 roku na Ziemi Kieleckiej w Borszowicach na Ponidziu, fotografuje od 1974 roku, obecnie mieszka w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF, oraz członek Plenum Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat ważniejszych polskich nagród w dziedzinie fotografii, w tym: Medale i dyplomy Związku Polskich Artystów Fotografików; Medale i dyplomy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Medal 150-lecia Fotografii, Złota Odznaka Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Liczne sukcesy na światowych salonach i wystawach artystycznych, między innymi: Srebrny medal - FIAP Zagrzeb 1977 r., Brązowy medal - Singapur 1977 r., Wyróżnienie - Rio de Janeiro 1978 r., Srebrny medal - Budapeszt 1978 r., Brązowy Medal - Moskwa 1979 r., Dyplom honorowy - Chiny 1979 r., Druga nagroda - San Francisco 1981 r., Brązowy medal - Berlin 1985 r., oraz wiele innych. W grudniu 2009 r. został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wyróżnienie to otrzymał za dotychczasowy dorobek artystyczny oraz aktualną aktywność twórczą.

Witold Englender - artysta fotografik (AFIAP), kolekcjoner starej fotografii (zbiór ponad 6000 zdjęć), organizator kilkudziesięciu wystaw i autor wielu felietonów popularyzujących historię fotografii, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (III OFFO listopad 2009 r.). Udział w konkursach i wystawach ogólnopolskich i  międzynarodowych przyniosło mu 270 akceptacji na 209 wystawach. Zdobył na nich łącznie 13 nagród i 19 wyróznień. Brał udział w ponad 200 wystawach z kraju i za granicą, autor ośmiu wystaw indywidualnych.


Sosnowieckie Centrum Sztuki  - Zamek Sielecki
Adres: ul. Zamkowa 2, Sosnowiec
Dni Fotografii w Sosnowcu
Termin: 12 - 13 stycznia 2010 r.
W górę