forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Mieczysław Wielomski - In Minor

Miasto - foto-info.pl.

"In Minor" to tytuł wystawy przedstawiającej cykl fotografii autorstwa Mieczysława Wielomskiego i grupy artystycznej Piktorial Team, którą od 5 stycznia 2010 roku będzie można obejrzeć we wrocławskim Centrum Kultury Agora. Na ekspozycji zgromadzono około 90 fotografii tworzonych w konwencji modern pictorial.

Mieczysław Wielomski - In Minor
 
Modern pictorial to nurt w fotografii artystycznej korzystający z idei XIX-wiecznej szkoły piktorializmu, której estetyka opierała się na indywidualnym wpływie artysty na każda odbitkę. W klasycznym piktorializmie do tworzenia fotografii używano tzw. technik szlachetnych - gumy, oleju, przetłoku. W efekcie powstawały prace zbliżone charakterem do malarstwa, rysunku i grafiki. W modern pictorial zachowano idee klasycznego nurtu, a techniki szlachetne zastąpiono cyfrową kreacją obrazu.
Mieczysław Wielomski - In Minor

Jak podkreślają organizatorzy wrocławskiej ekspozycji, wiele pokazanych na niej prac charakteryzuje odniesienie do malarstwa, a w szczególności do sztuki surrealistów i symbolistów. W fotografii przedstawiające pejzaże widać również wpływy późnego romantyzmu.
"Fotografia grupy Piktorial Team ma charakter interdyscyplinarny - powstała z inspiracji innymi działami sztuki, będąc ich swoistym fotograficznym odnośnikiem czy interpretacją" - piszą w materiałach promujących wystawę organizatorzy. Oprócz tego na ekspozycji znalazły się fotografie poruszające problemy społeczne i zagadnienia socjologiczne.

Ponad 90 zdjęć podzielono na sześć bloków tematycznych. Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć m.in. fotografie inspirowane twórczością Bruno Schulza - opowiadaniami "Ulica krokodyli" oraz "Sklepy cynamonowe". W bloku tematycznym pt. "Umarła klasa" znalazły się zdjęcia będące fotograficznym zapisem upadku klasy średniej w Polsce; zaś w zatytułowanym "Schodami w górę, schodami w dół" zdjęcia będące dokumentacją schodów - "czyli łącznika pomiędzy oszalałym dzisiejszym światem zewnętrznym a przystanią i oazą intymności - mieszkaniem".

Mieczysław Wielomski - urodził się w 1948 r. Artysta fotografik jest liderem grupy Piktorial Team. Był również twórcą formacji fotograficznych: Kron, Hard czy Landskapiści. Wielomski jest laureatem ponad setki nagród i wyróżnień na konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą. Najważniejszym osiągnięciem artysty jest przeniesienie na grunt polskiej fotografii zasad i idei fotografii piktorialnej w jej odmianie modern.


Centrum Kultury Agora
Adres: ul. Serbska 5 A, Wrocław
Mieczysław Wielomski - In Minor
Wernisaż wystawy: 5 stycznia, godz.19.00
Termin wystawy: 6 - 28 stycznia 2010
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież