Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zapraszamy 28 grudnia 2009 roku do Galerii Piętro Wyżej oraz Galeria 5 w Górnośląskim Centrum Kultury gdzie otwarta zostanie wystawa pt. "Ludzie, wydarzenia, przemiany. 20 lat fotografii Gazety Wyborczej".

Ludzie, wydarzenia, przemiany 20 lat fotografii „Gazety Wyborczej”
 
Wystawa, na którą składają się zdjęcia fotografów „Gazety Wyborczej”, przedstawia wiele znanych i nieznanych osób. Jednak jej głównym bohaterem jest zmiana. Podkreślają to sekwencje fotografii sprzed dwóch dekad kontrastujące z obrazami współczesności. Zmianę rejestrują również amatorzy, których prace znalazły się na wystawie. Zawodowcom odebrano wyłączność. Dziś fotografują wszyscy. Dlatego profesjonaliści stawiają sobie pytania o społeczny sens ich zawodu.
 
Ludzie, wydarzenia, przemiany 20 lat fotografii „Gazety Wyborczej”

Kolejnym bohaterem wystawy są zbiorowe emocje: wydarzenia polityczne, ekonomiczne, religijne, sportowe. Niekończące się debaty o kształcie polskiej szkoły, reformie służby zdrowia, Kościele, homofobii, lustracji, antysemityzmie. I wreszcie codzienność każdego z nas nieujęta w ramy wydarzeń i dat. Kalejdoskop zaskakujących, dynamicznych sytuacji, w których zawiera się paradoks – polska rzeczywistość dorasta do europejskiej normy. Z wielu zdjęć jakby wyparowała nadwiślańska egzotyka. Transformacja nastąpiła. Ale obok istnieje Polska, która prawie się nie zmienia, starość i bieda w 1989 i 2009 roku wyglądają niemal tak samo.

Przełom demokratyczny otworzył przed nami świat. Każdy ma szansę spotkania innych ludzi, przedstawicieli innych kultur, religii, sposobów myślenia. Skorzystali z niej także fotografowie „Gazety” – tancerka flamenco w Sewilli, arabscy imigranci pod Paryżem, sycylijscy rybacy, hipisi z USA, bezdomne dzieci w Petersburgu, król rumuńskich Cyganów, uchodźcy z Kosowa, polskie Boże Narodzenie w Edynburgu – zapis złożoności świata. W obiektywach fotografów znalazły się też miejsca szczególne: Czeczenia, Palestyna, Afganistan, Irak, kraje afrykańskie i ludzkie życie naznaczone wojną.


Galeria Piętro Wyżej – Galeria 5
Adres: pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Ludzie, wydarzenia, przemiany 20 lat fotografii „Gazety Wyborczej”
Termin wystawy 28 grudnia 2009 r. - 31 stycznia 2010 r.
W górę