forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Zdzisław Mackiewicz - Awers Rewers - Fotografika

Miasto - foto-info.pl.

Stara Galeria ZPAF w Warszawie zaprasza 11 stycznia 2010 r. na wystawę fotografii Zdzisława Mackiewicza pod tytułem "Awers Rewers - Fotografika".

Zdzisław Mackiewicz - Awers Rewers - Fotografika
 
Autor prac działający w obszarze czarno-białej fotograficznej abstrakcji, zajmuje się w swojej twórczości badaniem granic i właściwości medium fotograficznego. „Interesuje mnie nie to, co fotografia przedstawia w naturalistyczny, materialny sposób ale to co można wydobyć z otoczenia dla potrzeb czystego obrazu i sensu jego konstrukcji z zachowaniem szacunku dla tego, co zapisała klisza lub matryca cyfrowa.”
Zdzisław Mackiewicz - Awers Rewers - Fotografika
Tytułowy cykl „Awers Rewers” opisuje przeciwstawne, wykluczające się bieguny. Światło – mrok, negatyw – pozytyw, czerń – biel to dualizmy wpisane w fotografię, która zbudowana z przeciwieństw tworzy kompromis „cięcia przez czas” . Jej pozycja na styku przeszłości z przyszłością jest dowodem teraźniejszości.

Do swoich fotografii Mackiewicz celowo wybiera obiekty pozornie podobne, skłaniając w ten sposób odbiorcę do wnikliwej analizy tych prac. Powiększone do znacznej skali makrofotografie, pozwalają na ukazanie tych obiektów w innym kontekście niż widok w skali rzeczywistej, ujawniając cechy często niedostrzegalne w naturalnej wielkości.
szczur.gif
Na wystawie znajdują się także prace z wcześniejszych cykli autora: „Blachy, szmaty, folie…” oraz „Światło” w których poszukiwał fotograficznej abstrakcji oddalając obraz na zdjęciu od realnego obiektu. Cykl „Obrotowe” powstał z obrazów składających się z jednocentymetrowych fragmentów 400 zdjęć i jest próbą zawarcia trójwymiarowej przestrzeni w dwuwymiarowym obrazie.

Zdzisław Mackiewicz
- urodził się w 1961 roku w Grudziądzu. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem w 1988 roku w pracowni serigrafii prof. B. Przybylińskiego. Od 1992 roku pedagog na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Instytucie Artystycznym, obecnie Zakład Grafiki gdzie prowadzi zajęcia z fotografii dla studentów grafiki warsztatowej i projektowania graficznego. W latach 1996 – 2006 należał do ZPAP, od 2006 roku należy do ZPAF. Dr habilitowany sztuki w dziedzinie fotografii. Zajmuje się fotografią, grafiką, fotografią i grafiką wydawniczą. Zorganizował 28 wystaw indywidualnych oraz brał udział w 42 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
 

Stara Galeria ZPAF
Adres: Plac Zamkowy 8, Warszawa
Zdzisław Mackiewicz - Awers Rewers - Fotografika
Wernisaż wystawy: 11 styczeń 2010 godz. 18.00
Termin wystawy: 11 - 30 styczeń 2010
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież