Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Wystawę 75 fotografii i 43 litografii Davida Lyncha  - jednego z najbardziej oryginalnych i kontrowersyjnych amerykańskich reżyserów - można oglądać do 5 stycznia 2010 w katowickim Rondzie Sztuki.

David Lunch - wystawa litografii i fotografii
 
Znany ze specyficznego, często surrealistycznego stylu Lynch jest autorem takich filmów jak m.in. "Blue Velvet", "Prosta historia" czy "Mulholland Drive". Ogromną popularność przyniósł mu nakręcony we współpracy z Markiem Frostem serial "Miasteczko Twin Peaks".

W Katowicach wybitny reżyser i scenarzysta zaprezentuje mniej znaną część swojej działalności artystycznej. Organizatorzy wystawy podkreślają, że w grafikach Lyncha wyraźnie widać inspirację twórczością takich malarzy jak prezentujący ekspresjonizm Oskar Kokoschka i Francis Bacon oraz preferującego realizm Edwarda Hoppera.

Zdaniem Zaczkowskiego, litografie Lyncha nawiązują tematyką do marzeń sennych. "To sztuka, w której świat przedstawiony jest rozpoznawalny w detalach, znakach i rekwizytach, ale wszystkie te elementy są bardzo umowne i często na granicy przerysowania i karykatury" - mówi Zaczkowski.

Technika litografii polega na wykorzystywaniu zjawiska przyciągania lub odpychania się cząsteczek wody. Na służącym do odbijania obrazów kamieniu litograficznym wykonuje się rysunek tłustym tuszem, a następnie zwilża wodą. W czasie druku farba przylega tylko do miejsc zatłuszczonych i tylko te miejsca odbijają się na papierze.

Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć wykonany przez Lyncha kamień litograficzny, którym wykonuje odbitki swoich prac.

Wystawa prac artysty odbywa sie w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2009.Rondo Sztuki
Adres: Rondo im. Jerzego Ziętka 1, Katowice
David Lynch - wystawa litografii i fotografii
Termin wystawy: 25 listopad 2009 - 5 styczeń 2010
W górę