Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Krakowska galeria Starmach zaprasza 8 grudnia 2009 r. o godz.18.00 na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Zielińskiego pt. "Briesen".

Krzysztof Zieliński - Briesen
 
"Briesen" to niemiecka nazwa Wąbrzeźna - rodzinnego miasta Krzysztofa Zielińskiego i zarazem tytuł jego nowego projektu fotograficznego, składającego się z prac powstałych w latach 1995-2009 w Berlinie. Pełny cykl łączy archiwalne już i współczesne, wykonane w różnych technikach, odrębne serie zdjęć, które razem tworzą osobisty obraz doświadczania, obserwowania i oswajania nie-swojego miejsca. Początkowo z pozycji gościa, a od 4 lat już mieszkańca.
 
Krzysztof Zieliński - Briesen
 
W Galerii Starmach pokazany zostanie jedynie fragment "Briesen" - 18 kolorowych odbitek pochodzących z lat 2008-2009. Każde z tych zdjęć stanowi zapis innej sytuacji emocjonalnej artysty, osobne pytanie o jego własne miejsce w Berlinie, próbę zrozumienia samego miasta i celu bycia właśnie tam. Niełatwe odpowiedzi - ukryte w miejskich pejzażach (często przypominających Wąbrzeźno z wcześniejszego cyklu Zielińskiego pt. „Hometown”), w filmowych niemal ujęciach drzew i w bardzo prywatnych kadrach z mieszkania autora - zdają się rozmywać w jakimś uporczywym zawieszeniu, rozświetlanym jedynie przebłyskami światła i czystego koloru.

Równocześnie, do 20 grudnia 2009 r., prace Krzysztofa Zielińskiego z cyklu "Millennium School" można oglądać w ramach wystawy "Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Krzysztof Zieliński – ur. w 1974 r. w Wąbrzeźnie. Absolwent Katedry Fotografii FAMU w Pradze. Od 2009 roku, wykładowca tej uczelni. Mieszka i pracuje w Wąbrzeźnie i Berlinie.


Galeria Starmach,
Adres: ul. Węgierska 5, Kraków
Krzysztof Zieliński - Briesen
Wernisaż wystawy: 8 grudnia 2009 r. godz.18.00
Termin wystawy: 8 grudnia 2009 - 5 luty 2010 r.
W górę