Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zapraszamy 6 grudnia 2009 o godz. 19.00 do Klubu & Restauracji Migawka w Warszawie na wernisaż wystawy "Anthropomorphosis" której autorem jest Mariusz Niechwedowicz.

Mariusz Niechwedowicz - Anthropomorphosis
 
Anthropomorphosis - to, w wolnym tłumaczeniu z greki, transformacja w formę istoty człowieczej; przypisanie cech ludzkich przyrodzie martwej lub ożywionej, także wyobrażenie bóstwa na podobieństwo człowieka.

Drzewa skrywają w sobie jakąś odwieczną tajemnicę; wiekowi, monumentalni i niemi świadkowie historii świata i człowieka. Jednak gdy się im bliżej przyjrzeć sprawiają wrażenie bytów nie do końca zdrewniałych.

Mariusz Niechwedowicz - Anthropomorphosis

Niegdyś drzewa były czczone i przypisywano im ponad naturalne cechy. Według dawnych wierzeń stanowiły siedziby bogów ale także i ludzkich dusz, które przenikały doń po śmierci człowieka. Wierzenia takie były powszechne w starożytnym świecie od obszarów basenu Morza Śródziemnego po ludy północnej Europy. Także Słowianie byli czcicielami drzew; sadzili je przy grobach zmarłych, jako znak przypominający o nieśmiertelności duszy. Zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin dziecka czy sadzenie drzew przy grobach zmarłych przetrwał z resztą do dziś.

Struktura drzew także znajduje odbicie w ich symbolice. Ich trójdzielna budowa bywa interpretowana jako odzwierciedlenie trzech sfer wszechświata: korona drzew symbolizuje niebo, korzenie  świat podziemny, natomiast znajdujący się pomiędzy nimi pień oznacza rzeczywistość ziemską i stanowi łącznik pomiędzy różnymi światami.

Cykl Anthropomorphosis powstaje od 2001 roku. Fotografie wykonane zostały analogowymi kamerami formatu 6x9 cm (Graflex, Horseman). Powiększenia wykonane zostały tradycyjną techniką na papierze barytowym, tonowanym selenem.

Mariusz Niechwedowicz - ur. w 1979 roku w Lubartowie. Jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (2003r.) o specjalności geologia stratygraficzno-poszukiwawcza (w zakresie paleontologii); obecnie mieszka w Warszawie gdzie pracuje w wykształconym zawodzie. Jego zainteresowania fotografią biorą swój początek w czasach szkoły średniej. Świadomie fotografią zajął się w roku 2000. Obecnie przedmiotem jego zainteresowań jest fotografia tematycznie ukierunkowana na tzw. “prostą fotografię” z jej symbolicznym wymiarem. Fotografuje głównie kamerami średnioformatowymi na materiałach czarno-białych. Posługuje się tradycyjnym procesem negatywowo-pozytywowym.


Migawka Klub & Restauracja
Adres: ul. Nowogrodzkiej 22, Warszawa
Mariusz Niechwedowicz - Anthropomorphosis
Wernisaż wystawy: 6 grudnia 2009 r, godz. 19.00
Termin wystawy: 6 - 31 grudzień 2009 r.
W górę