Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zapraszamy na kolejne spotkanie z fotografią otworkową. Tym razem galeria katowickiego ZPAF - u, gościć będzie artystów z Argentyny, Hiszpanii, Francji oraz Niemiec.

Marie-Noëlle Leroy - Francja
fot. Marie-Noëlle Leroy - Francja
Wernisaż fotografii otworkowej, spotkanie z autorami oraz prezentacje multimedialne odbędą się 13 listopada o godz. 17.00. Impreza odbywa się w ramach III Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2009.

Florencia Guadalupe Aguilar - Argentyna
fot. Florencia Guadalupe Aguilar - Argentyna
 
Cechą wspólną działań artystycznych wybranych twórców jest obserwacja fragmentów otaczającego świata zjawisk i procesów przy użyciu archaicznej konstrukcji jaką jest camera obscura. Ta ciemnia optyczna oraz materiał światłoczuły umieszczony w jej wnętrzu może być świadkiem i świadectwem procesów nieuświadamianych w wyniku potocznej obserwacji. Może dokonać powolnej syntezy czasu oraz zachodzących przemian w obserwowanym wycinku przestrzeni rzeczywistości.

Ten rodzaj strategii twórczej stanowi reakcję na reprezentowanie świata za pomocą niezliczonej liczby obrazów tworzonych w ułamkach sekund, ponieważ żyjemy w czasach kiedy kult techniki oraz technologii zawłaszcza strategie artystyczne na skalę niespotykaną nigdy dotąd. Pragnienie oraz ciekawość zachodzących procesów i zjawisk, tego co znajduje się pomiędzy światem ilustrowanym w obrazach tworzonych w wyniku potocznej, migawkowej obserwacji stanowi bezpośredni impuls do zastosowania tej techniki przez każdego z autorów. Jest to proces, który wymaga cierpliwej obserwacji wybranych fragmentów świata. Pozwala na spotkanie z nieznanym, nieujawnionym do tej pory wizualnym fenomenem. Dokonuje syntezy czasu i przestrzeni, pozwala na ujrzenie nowego, nieoczywistego odbicia fragmentu obserwowanej rzeczywistości.
Janusz Musiał

W zorganizowanej wystawie fotografio otworkowej udział biorą:
Florencia Guadalupe Aguilar - Argentyna
Pedro Vidal Bavio - Argentyna
Matthias Hagemann - Hiszpania
Marie-Noëlle Leroy - Francja
Thomas Töpler - Niemcy
 
Zapraszamy również w piątek 13 listopada br, o godz. 10.00 na Wykład autorski, Amerykańscy artyści, do budyneku Rektoratu UŚ. przy ulicy Bankowej w Katowicach, oraz między 12.00 - 16.00na Pinhole-photography workshop który poprowadzi Jesseca Ferguson.  Workshop odbędzie się na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy uicy Bytkowskiej 1B (możliwość uczestnictwa tylko dla uczestników OFFO w formie słuchacza).


Galeria ZPAF Katowice
Adres: ul. Św. Jana 10 (III piętro)
Wystawa fotografii otworkowej - OFFO 2009
Wernisaż wystawy: 13 listopad 2009, godz. 17.00
Termin wystawy: 13 - 30 listopad 2009 r.
W górę