Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Galeria Pusta oraz Galeria Sektor I Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach zapraszają 12 listopada 2009 roku o godz. 17.00 na otwarcie wystawy fotografii otworkowej "Amerykańskie metafory". Wystawa odbywa się w ramach III Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2009.

III Offo 2009 fot. Walter Crump
  fot. Walter Crump - USA
O godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie amerykańskich artystów z zaproszonymi dziennikarzami w Galerii Pusta, a o godzinie 17.00 rozpocznie się wernisaż wystawy.
III Offo 2009 fot. Martha Casanave
fot. Martha Casanave - USA

Dziura w całym, czyli fotografia nie całkiem szczelna

Fenomen fotografii otworkowej to nie tylko sam fakt stworzenia obrazu w ciemni za pomocą prostego otworu. Niezwykłość tej fotografii opiera się z jednej strony na fascynacji obrazem, którego nie sposób kontrolować, z drugiej zaś strony na niezaprzeczalnym uroku specyficznej estetyki takiego obrazu, wymagającej innych zasad działania i innych przemyśleń niż klasyczna fotografia.
III Offo 2009 fot. Scott McMahon 
fot. Scott McMahon - USA

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat fotografia otworkowa przeżywa w naszym kraju rozkwit: coraz więcej entuzjastów (i trzeba zaznaczyć, że są to zazwyczaj ludzie młodzi) buduje swoje własne aparaty otworkowe. Zauważmy, że w zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych tym szczególnym rodzajem fotografii zajmuje się duża i prężna grupa artystów. Wykrystalizowała się tam czołówka fotografów, którzy swoją pracą artystyczną (ale także i dydaktyczną) i zaangażowaniem w rozpowszechnianiu fotografii otworkowej zajmują czołowe miejsca w światowym rankingu mistrzów tego typu fotografii. I właśnie z tej czołówki udało nam się zaprosić ośmiu amerykańskich fotografów do wzięcia udziału w wystawie Amerykańskie Metafory w galeriach Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach: Pustej i Sektor I w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.

Artyści prezentują na wystawie osiem projektów. Mamy więc kalotypowe martwe natury, które typowe są dla Jesseci Ferguson (warto wspomnieć, że część tych prac powstało z udziałem eksponatów pochodzących z Polski). Możemy także zobaczyć wspólne prace Nancy Spencer i  Erica Rennera, które pod powierzchnią pstrokatego koloru poruszają tak poważne tematy, jak Auschwitz, feminizm czy upadek cywilizacji. Walter Crump, eksperymentujący za pomocą szczególnej formy aparatu otworkowego – tzw. anamorficznego - pokazuje wręcz „tańczącą” architekturę. Prace Marthy Casanave zbliżone są i stylistycznie, i tematycznie do romantycznych pejzaży Caspara Davida Friedricha. Podobnie Craig Barber prezentuje serię fotografii przedstawiających naturę – w przeciwieństwie jednak do Casanave, której fotografie przepełnione są tęsknotą i mówią o siłach natury, w monochromatycznych obrazach Barbera zobaczymy tajemniczy las i to, co może się w nim dziać. Sarah Van Keuren i Scott McMahon wykorzystują estetykę piktorialną z przełomu XIX i XX wieku, używają koloru wybiórczo, a tonacje dzielą za pomocą technik szlachetnych, jak guma czy cyjanotypia. Van Keuren przedstawia różnorodne prace: od graficznych abstrakcji po beztroskie portrety, McMahon zaś tworzy dzieła mocno symboliczne.

Wystawa Amerykańskie Metafory z udziałem najważniejszych współczesnych przedstawicieli fotografii otworkowej z USA jest kontynuacją dialogu, który zapoczątkowany został w 2007 roku wystawą polskiej fotografii otworkowej Made in Poland w Bostonie i New Bedford. Mamy nadzieję, że nasza wystawa będzie ważnym bodźcem, który przyczyni się do umocnienia pozycji fotografii otworkowej na scenie fotografii artystycznej w Polsce.
Georgia Krawiec
kuratorka gościnna


Galeria Pusta
Galeria Sektor I
Górnośląskie Cenrtrum Kultury
Adres: pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Amerykańskie metafory - OFFO 2009
Wernisaż wystawy: 12 listopad 2009 r, godz. 17.00
Termin wystawy: 12 listopad - 31 grudzień 2009 r
W górę