Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Od 10 listopada na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, obejrzeć można wystawę fotografii Tadeusza Czerniawskiego „Die Mauer”, związaną z 20 rocznicą upadku muru berlińskiego.

Tadeusz Czerniawski - Die Mauer
 
Prezentowana wystawa będzie doskonałą okazją do przypomnienia wydarzeń upadku muru berlińskiego, szczególnie młodemu pokoleniu, żyjącemu już w zjednoczonej Europie. Zdjęcia przedstawiają dwa okresy związane z murem berlińskim i jednocześnie z sytuacją polityczną w ówczesnej, podzielonej Europie. Fotografie z lat 1986-1989 pokazują mur, który w sposób absurdalny dzieli Berlin, nie tylko dzieli ludzi lecz również w sposób bezwzględny przerywa bieg ulic, linii tramwajowych, dzieli budynki i podwórka, natomiast zdjęcia z "pamiętnego" listopada 1989 roku pokazują zaskoczenie i euforię mieszkańców Berlina, związaną z upadkiem muru i podziału Europy.

Tadeusz Czerniawski - Die Mauer

Zdjęcia nie tylko przedstawiają pamiętne chwile z listopada 1989 roku, kiedy rozradowany tłum berlińczyków wtargnął do dawnego „pasa śmierci”, wspinając się na mur i przekraczając najsilniej  strzeżoną wówczas granicę w  Europie. Na wystawie znajdziemy również zdjęcia z lat wcześniejszych, kiedy mur w sposób absurdalny dzieli Berlin. Mur nie tylko dzielił ludzi lecz również w sposób bezwzględny przerywał bieg ulic, linii tramwajowych, dzielił budynki i podwórka.

Fotografie przedstawiające mur berliński powstawały w latach 1986 - 1991. Zyskały uznanie w opinii międzynarodowych odbiorców. Zdjęcia z okresu podziału Berlina zwyciężyły w międzynarodowym konkursie Faszination Der Fotokunst – Die Mauer, organizowanym przez Muzeum Haus Am Checkpoint Charlie w Berlinie w 1988 roku. Wybrane fotografie z tego okresu znalazły się również w zbiorach Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze. Zdjęcia przedstawiające upadek muru berlińskiego opublikowane zostały również w prestiżowym wydawnictwie Graphis. Fotografie związane z burzliwym upadkiem muru berlińskiego publikowane były także w magazynach i dziennikach w Polsce i w Skandynawii.

Tadeusz Czerniawski - fotografik, producent telewizyjny - absolwent Akademii Filmowej w Pradze ( Filmova a Televizni Fakulta FAMU,1983-1989),Wydział Fotografii Artystycznej dziennikarz w ośrodku Telewizji Polskiej w Szczecinie (1991-94), dyrektor artystyczny Agencji Fotograficznej BTE w Oslo (1989-91) i Agencji Producenckiej Pyramid Media w Szczecinie. Wykładowca fotografii w Zespole Szkół Artystycznych Top Art w Szczecinie. Fotografie publikowane były w wielu czasopismach i magazynach w Polsce granicą oraz wystawiane  m.in. : w Pradze, Berlinie, Warszawie, Oslo i w Szczecinie.

Znaczące miejsce w dorobku twórczym zajmuje cykl „Nocnych Impresji”. Uznanie zdobył również projekt fotograficzny związany z Murem Berlińskim. Zdjęcia z tego projektu zdobyły  główną nagrodę na międzynarodowej wystawie, zorganizowanej przez muzeum Haus am Check-Point-Charlie w Berlinie, we współpracy z Berlinische Muzeum. Zdjęcia z tego cyklu opublikowane były również w prestiżowym, szwajcarskim wydawnictwie Graphis. Do najnowszych projektów należą „Pola wyobraźni” - CEBIT Hanower, 2003 r, Galeria Sztuki Współczesnej Zamek, Szczecin, 2004 r, „Magiczny moment” - Galeria Sztuki Współczesnej Zamek, Szczecin, 2004 r, „Magiczny Szczecin” /Greifswald, 2004 , Fotart, Szczecin, 2005, „Do linii horyzontu” - Muzeum Narodowe, Szczecin, 2007, Muzeum Rybołóstwa, Niechorze 2009.


Zamkek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Adres: Korsarzy 34, Szczecin
Tadeusz Czerniawski - Die Mauer
Termin wystawy 10 - 22 listopada 2009 r.
W górę