Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zapraszamy 13 listopada 2009 roku o godz. 19.00 do galerii Manhattan w Łodzi na wernisaż wystawy Katarzyny Majak pt.“Desire / Deschirer”.

Katarzyna Majak - Desire / Deschirer
 
Wystawa jest rezultatem projektu artystycznego i opowieścią historii niedoszłych zaślubin, po których pozostała biała sukienka. Opowieścią, która zdarzyła się naprawdę i posłużyła autorce wystawy by własne przeżycia wykorzystać do wykreowania doświadczenia o charakterze artystycznym.

Można ją także odczytać jak historię uwalniania się artystki z cieżaru fantazmatu inkorporowanego w obszar sztuki. Seria artystycznych działań Katarzyny Majak zakładała fetyszyzację przedmiotu - symbolu  jakim w tym projekcie stała się ślubna suknia, po to by w kolejnych artytycznych gestach odczarować go poddając badaniu jego "magiczny" potencjał w różnych kontekstach kulturowych.

Wystawa ma dwie odsłony; pierwszą "Desire" (pragnienie) prezentowała krakowska Galeria Zderzak, drugą "Deschire" (unicestwienie) w listopadzie prezentuje Galeria Manhattan.

Wystawa w Galerii Manhattan jest kontynuacją i zakończeniem projektu. Ma być końcem historii ślubnej sukienki, artystyczną dekonstrukcją przedmiotu i "unicestwieniem" obrazu - symbolu. Ma posłużyć uwolnieniu się artystki z "więzów" kultury.

Projekt Katarzyny Majak poprzez własne doświadczenia, a także odniesienia historyczne i antropologiczne zwraca uwage na zachowania i stereotypy wystepujące we współczesniej kulturze, które towarzyszą ceremoniom zaślubin. Może on być skierowany do każdej kobiety uwikłanej we własne fantazmaty i własną historię pożądania.

Wystawa zrealizowana została we współpracy z krakowską Galerią Zderzak.

Katarzyna Majak - artystka wizualna. Doktorantka na fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Stypendystka Anderson Ranch Arts Center w Colorado, USA (2003). Jako artist-in-residence uczestniczyła w międzynarodowym projekcie "Florida - First Contact" w Atlantic Center for the Arts na Florydzie (2002). Obok fotografii zajmuje się instalacją, video. O fotografii pisze do Kwartalnika Fotografia, współpracowała z Pozytywem. Zajmuje się tłumaczeniem tekstów o fotografii na język angielski. Swoje fotografie, video oraz instalacje wystawia w Polsce i za granicą (USA, Niemcy). Była kuratorem - m.in. wystawy młodej polskiej fotografii ‘Globe-all?’ w Tucson, Arizona (2004), gdzie spędziła 3 miesiące jako artist-in-residence, miała indywidualna wystawę oraz wygłosiła wykład o polskiej fotografii w Tuscon PIMA Arts Council. Recenzent portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (2008). Ukończyła anglistykę oraz rusycystykę na UAM w Poznaniu. Obecnie wykłada w Akademii Fotografii w Warszawie.


Galeria Manhattan
Adres: ul. Wigury 15, Łódź
Katarzyna Majak - Desire / Deschirer
Wernisaż wystawy: 13 listopad 2009 r, godz. 19.00
Termin wystawy: 13 - 30 listopad 2009 r.
W górę