Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Miasto: Bielsko-Biała

wplewinskiBielska Galeria Fotografii B&B zaprasza 5 kwietnia 2019 roku o 18.00 na spotkanie z Wojciechem Plewińskim i wernisaż wystawy fotografii pt. "Zauważone… kiedyś w Polsce". Wystawa jest prezentacją zdjęć które które powstały na przestrzeni wielu lat pracy artysty.

Wojciech Plewiński to jeden z najbardziej znaczących i najbardziej wszechstronnych polskich fotografów II połowy XX wieku. Urodził się w 1928 roku w Warszawie, zdjęcia zaczął robić w 1953 roku. Jest fotografem obdarzonym wyjątkowo czujnym i czułym spojrzeniem, bliskim krewnym francuskich fotografów lat 50. XX wieku – Roberta Doisneau, Édouarda Boubata, chwilami Henri Cartier Bressona. Plewiński jest kojarzony przede wszystkim z portretami młodych kobiet publikowanymi na okładkach tygodnika „Przekrój”, które stały się znakiem firmowym pisma.

Jego autorstwa jest ponad 500 okładek. Nieco mniej znana jest jego fotografia reportażowa, cykle fotograficzne, a także znakomite zdjęcia dokumentujące spektakle teatralne. W zdjęciach reportażowych Wojciech Plewiński opowiada zazwyczaj historię o człowieku i jego najbliższym sąsiedztwie. Fotografuje twarze, sylwetki, obejścia. Jest też autorem wielu znakomitych portretów ludzi kultury.

Niezwykłe miejsce w twórczości Wojciecha Plewińskiego zajmuje od 1959 roku teatr. Wówczas fotografował spektakle Teatru Rapsodycznego i rozpoczął stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Teatrem Ludowym i Starym Teatrem w Krakowie. Przez 40 lat sfotografował niemal wszystkie spektakle tej sceny – legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hubnera, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Współpracował z teatrami całej Polski, m.in.: Teatrem STU, Teatrem Studio i Narodowym w Warszawie, Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, teatrami w Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku-Białej, Łodzi, Zakopanem. W latach 1965-68 powstały cykle aktów „Przenikania” i „Lustra”.

Wojciech Plewiński brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Od 1957 roku członek Związku Polskich atrystów Fotografików w Okręgu Krakowskim. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach i na wystawach fotografii. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Starego Teatru.


Galeria Fotografii B&B / Miejski Dom Kultury Włókniarzy
Adres: ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała
Wojciech Plewiński - Zauważone… kiedyś w Polsce
Wernisaż wystawy: 5 kwiecień 2019 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 5 kwiecień - 4 maj 2019 r.

W górę