Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

b-gildenLeica 6x7 Gallery w Warszawie zaprasza 23 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Bruce’a Gildena pt. "American made". Wystawa potrwa do 28 sierpnia 2016 r.

Projekt ten, zaprezentowany po raz pierwszy jesienią 2015 roku w Hamburgu, składa się z kilkudziesięciu portretów, małomiasteczkowych pejzaży i martwych natur, wykonanych w latach 2013–2014 na amerykańskiej prowincji – przy okazji targów stanowych [*], festynów i innych imprez, corocznie organizowanych w zachodnich i południowych stanach USA.

Charakterystyczną cechą prac na wystawie, poza zdumiewającymi twarzami bohaterów Gildena, są rozmiary odbitek: 270 x 180 cm – to największe obrazy jakie można współcześnie wyprodukować w jakości fotograficznej w jednym kawałku!

Bruce Gilden grasuje z aparatem po ulicach Nowego Jorku od dziesięcioleci. Jego czarno-białe, streetowe zdjęcia czerpią swą siłę z bezpośredniości, z jaką fotograf podchodzi do swych bohaterów. To one zaprowadziły go do agencji Magnum i przyniosły światową sławę.

Przez cztery dekady Gilden pracował wyłącznie na filmie, w czerni i bieli. Ostatnio jednak sięgnął po kolor. Najnowszy projekt jest rezultatem tego artystycznego katharsis i świadectwem transformacji jego twórczości od fotografii ulicznej do dokumentalnej fotografii portretowej. Artysta cyklem American made  kontynuuje swój monumentalny projekt-reportaż o współczesnych Stanach Zjednoczonych, zadając pytania o kondycję Ameryki i prawdziwość jej obrazu, poszukując tego, co pozostało z wielkiego amerykańskiego snu. Różnorodność twarzy Gildena głosi podstawową prawdę: świat nie składa się wyłącznie ze zwycięzców; jest w nim dużo elementów, których nie chcielibyśmy poznać z bliska. Ale to właśnie różnorodność charakterów, postaw, miejsc, stanowi o tym, że życie jest tak wyjątkowe. Świat na fotografiach Gildena nie jest wyretuszowanym światem z telenoweli czy ilustrowanego magazynu. Ludzie na tych zdjęciach nie są piękni i nieskazitelni. Ich domy, samochody, ich jedzenie i styl życia to nie jest ideał Zachodu.

Ale te obrazy wdzierają się pod czaszkę. Zapadają w pamięć i zmuszają do refleksji nad tym, jakie piętno odciska na nas cywilizacja.

Bruce Gilden - urodził się w 1946 roku na nowojorskim Brooklynie. W roku 1998 został członkiem legendarnej agencji Magnum Photos. Od lat sześćdziesiątych znakiem rozpoznawczym jego fotografii jest fascynacja postaciami charakterystycznymi, odstającymi od kanonów piękna. Za swe prace otrzymał szereg nagród i wyróżnień, tak w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Należy do najbardziej rozpoznawalnych fotografów amerykańskich.


Leica 6×7 Gallery Warszawa
Adres: ul. Mysia 3, Warszawa
Bruce Gilden - American Made
Wernisaż wystawy: 23 czerwiec 2016 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 23 czerwiec - 28 sierpień 2016 r.

 

W górę