Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

sonia-szostak-wiek-niewinnosci-gdanska-galeria-fotografii-gdanskMuzeum Narodowe - Gdańska Galeria Fotografii - Zielona Brama zaprasza 1 lipca 2016 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Soni Szóstak pt. "Wiek niewinności". Znajdzie się na niej 30 fotografii artystki, wykonanych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Składają się na nią zdjęcia portretowe, akty, fotografia modowa oraz „lifestylowa” o charakterze reportażowym.

Cykl aktów w otoczeniu przyrody ukazuje człowieka i jego cielesność połączoną z naturą w sposób nierozerwalny. Zdjęcia tego cyklu są nieoczywiste, okryte tajemnicą i mogą wzbudzać niepokój. Przyroda jest tylko tłem, istotą ujęć jest ukazanie bliskości między dwojgiem ludzi. To właśnie ukazywanie emocji jest jednym z ważnych aspektów twórczości Soni Szóstak. Artystka tworzy portrety, które w różnych konwencjach ukazują urodę i piękno młodego ludzkiego ciała. Uchwycona naturalność i nieskrępowanie osoby fotografowanej wynika z tego, że autorka nie przekracza granicy intymności.

Estetyka zdjęć zdradza fascynację twórczością Petera Lindberga, ale odwołań do języka mistrzów fotografii jest więcej. Zarówno w czarno-białych, jak i barwnych portretach artystka przedstawia piękne kobiety odważnie patrzące w obiektyw. Światłem i kompozycją, a czasem rekwizytem, osiąga perfekcję i elegancję bliską zdjęciom Erwina Olafa, tak jak w przypadku klasycznego portretu dziewczyny z owocem granatu.

Sonia Szóstak w wyrafinowany sposób, mimo różnorodności tematów, uchwyciła „ducha” swojego pokolenia. Portretuje swoich znajomych – młodych, szczęśliwych ludzi, którzy w nieskrępowany sposób korzystają z życia. Współczesna sielanka przedstawiona jest jak echa marzeń sennych, tęsknota za rajem i koncepcją natury, której jesteśmy częścią od zawsze.

Wystawa Wiek niewinności jest pochwałą potęgi młodości, kobiecości i natury. Jest efektem poszukiwań obszarów wolności przez „pięknych dwudziestoletnich”.

sonia-szostak-wiek-niewinnosci-gdanska-galeria-fotografii-gdansk2

Sonia Szóstak – urodzona w 1990 r. w Szczecinie, jest absolwentką Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Została wyróżniona w 2011r. przez „Le Book” za najlepszą okładkę oraz uznana przez magazyn „Fashion” za najlepszą debiutującą fotografkę. W 2015 r. zajęła pierwsze miejsce w rankingu 10 najciekawszych fotografów opublikowanym przez magazyn „F5. Trendy rynku i kultury”. W jej karierze nastąpił zwrot, kiedy jako jedyna Polka zaprezentowała na wystawie w Mediolanie swoje zdjęcia zrealizowane dla włoskiej edycji „Vogue”. Artystka specjalizuje się w fotografii modowej, publikowała swoje fotografie w prestiżowych magazynach („Rolling Stone”, „Ozon”, „i-D”, „Harper’s Bazaar”, „Interview”, „K MAG”). Realizuje kampanie fotograficzne dla wielu znanych marek: Pan Tu Nie Stał, H&M, Levis, Aloha from Deer. Fotografie artystki prezentowane były w ramach Poland Fashion Week (2011), w Galerii FF w Łodzi (2012), w Galerii Carla Sozzani w Mediolanie (2013), podczas Miesiąca Fotografii w No Wódka w Berlinie (2014), w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów w Oliwie w ramach wystawy „Uwikłani w Sztukę. Prace z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich” (2014), Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2015) oraz LEICA 6x7 Gallery w Warszawie na MIA Art Fair 2016 w Mediolanie (2016).

Kuratorka wystawy: Mariola Balińska


Muzeum Narodowe w Gdańsku / Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)
Adres: Długi Targ 24, Gdańsk
Sonia Szóstak - Wiek niewinności
Wernisaż wystawy: 1 lipiec 2016 r. godz. 18.00
Termin wystawy: 1 lipiec - 11 wrzesień 2016 r.

 

W górę