Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

niwhereChełmska Galeria Atelier zaprasza 12 lutego 2016 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy pt. „Nowhere” oraz prezentację autorską "Poza horyzonty - podróże i fotografia" której autorem jest Marcin Jastrzębski.

Tytuły fotografii cyklu to szerokości geograficzne odwiedzanych miejsc, zlokalizowanych w okolicach, lub za północnym kołem podbiegunowym. Precyzyjne, geograficzne, określone liczby, wskazujące konkretne z pozoru miejsca na mapie, tracą zupełnie znaczenie, gdy odwiedzimy je osobiście.

My mieszkańcy dużych miast, nowoczesnego świata, przyzwyczajeni do wygód, uzależnieni od pędu życia, stając w bezkresie północnych krajobrazów, gdzie jedynym wyznacznikiem przestrzeni jest nieosiągalny horyzont, zagubieni, musimy uczyć nasze rozkołatane zmysły, szanować tą przestrzeń i wszechobecną pustkę.

Przestrzeń i pustkę, które wypełniając stopniowo nasze wnętrze, zaczynją przemawiać. Znajome formy i oznaki działalności człowieka, sprawiają wrażenia ulotnych i bardzo tymczasowych w północnym pejzażu. Nawet najtrwalsze struktury, ścierane nieubłaganie na proch, szybko piętnowane są znakami przemijania, często sprawiają wrażenie bezcelowości istnienia. Utrwalone w kadrach, przywiezione do naszego świata, stoją w opozycji do przyjętego z powrotem stylu codziennego życia.

Warto oprócz fotografii, pozostawić również w sobie, odrobinę pustki i spokoju.

I zapytać, patrząc na zdjecia, czy to było? Czy będzie ?

Marcin Jastrzębski - członek Okręgu Lubelskiego ZPAF, zarejestrował wszystkie fotografie z cyklu N w latach 2010 - 2014, za pomocą „analogowego” aparatu otworkowego, 4x5 cala, podczas samotnych podróży motocyklowych do Skandynawii, Rosji, Szkocji, Islandii i Wysp Owczych.
Prezentowane zdjęcia pochodzą z wyprawy do Islandii z 2014 roku.


Galeria Atelier
Adres: ul. Lwowska 24, Chełm
Marcin Jastrzębski - Nowhere
Wernisaż wystawy: 12 luty 2016 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 12 luty - 3 marzec 2016 r.

W górę