Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Jerzy Kośnik - GwiazdozbiórZapraszamy 7 marca 2011 roku o godz. 18.00 do hotelu Novotel Warszawa Airport gdzie zostanie otwarta wystawa fotografii pt. „Gwiazdozbiór” Jerzego Kośnika – jednego z najlepszych polskich fotografików. W przestrzeni lobby hotelu będzie wystawionych ponad 30 oryginalnych wielkoformatowych fotografii prezentujących największe gwiazdy  zachodniego i polskiego kina – od Betty Davies do Grażyny Szapołowskiej, od Jack’a Nicholsona  do Romana Polańskiego.

 

Wernisaż wystawy z udziałem autora,  zaproszonych „polskich” bohaterów jego zdjęć, a także przedstawicieli środowiska polskiej fotografii oraz jej entuzjastów rozpocznie się 7 marca w poniedziałek o godzinie 19.00.  „Gwiazdozbiór” można oglądać w Novotel Warszawa Airport i wystawione sygnowane prace kupować do 30 marca. Wystawie towarzyszy oryginalny katalog w formie zdjęć pocztówkowych, prezentujący „gwiazdozbiory” Jerzego Kośnika i oraz seria unikatowych kopert Art Mail.

„Gwiazdozbiór” to pierwsza w Polsce przekrojowa wystawa unikatowych zdjęć osobiście wyselekcjonowanych i przygotowanych  przez Jerzego Kośnika z  tysięcy prac wykonanych w latach 1978-2000 na filmowych festiwalach  w Cannes i San Sebastian, a także w Warszawie, Paryżu, Krakowie, Londynie i Międzyzdrojach. Tytuł „Gwiazdozbiór” najlepiej oddaje charakter wystawy – to spotkanie z prawdziwymi gwiazdami kina uwieńczonymi na zdjęciach portretowych Jerzego Kośnika. Znane osobistości, których fotografie można obejrzeć na wystawie to m.in.: Jim Jarmush, Anna Dymna, Richard Gere, Janusza Gajos, Nastazja Kinsky, Roger Moore, John Travolta, Krzysztof Kieślowski, Grace Jones. Każde zdjęcie to osobna historia bohatera i niezwykłych okoliczności sesji zdjęciowej oraz samego fotografika. Dlatego też są one tak oryginalne i cenne – autor pokazuje nie tylko „gwiazdy”, ale prawdziwych ludzi z ich emocjami, talentem i pasją. Niektóre zdjęcia Jerzego Kośnika to ikony, które już zawsze będą kojarzyły się z wybranymi bohaterami – tak jak fotografik pokazał Krzysztofa Kieślowskiego – my zapamiętaliśmy go na zawsze. Na tym polega sztuka fotografii Jerzego Kośnika.

Jerzy Kośnik - to nestor polskiej fotografii, jeden z bardziej wszechstronnych fotografików - znany z aktów, reportaży i portretów, to także fascynująca osobowość, a jego życie to przykład historii polskich przemian. Zajmuje się fotografią od 17 roku życia. Już  w 1968 roku dokumentował protest studentów na Politechnice Warszawskiej. Od 1977 roku Kośnik pracował dla magazynu „Film”, dla którego fotografował aktorów i gwiazdy show biznesu na największych festiwalach międzynarodowych. W 1980 roku fotograf zgłosił się do Solidarności Region Mazowsze, aby zostać społecznym fotoreporterem i  z perspektywy obserwatora i uczestnika fotografować ważne dla kraju wydarzenia. Fotografik w wyniku weryfikacji dziennikarzy w stanie wojennym został zwolniony z „Filmu”, odtąd prywatnie fotografuje gwiazdy, które ceni. Od roku 1985 Kośnik jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Po 10 latach pracy dla francuskiej agencji GAMMA /1981-1990/ Kośnik wrócił do aktu i portretu. Od kilku lat jego pasją jest twórcza obróbka zdjęć cyfrowych: „Daje mi ona niewiarygodną swobodę kreacyjną. Odtąd zdjęcia studyjne stały się tylko częścią tego, co powstaje później. Digital Art pochłonęła mnie całkowicie i pozwala być nie tylko biernym rejestratorem rzeczywistości” – opowiada fotograf. Aktualnie jest także dokumentalistą budowy Stadionu Narodowego w Warszawie – ze swojej perspektywy pokazuje jak zmienia się świat wokół nas.


Hotel Novotel Airport
Adres: ul. 1 Sierpnia  w Warszawie
Jerzy Kośnik - Gwiazdozbiór
Wernisaż wystawy: 7 marzec 2011 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 7 - 31 marzec 2011 r.
W górę