Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Michał Cała – Dolny ŚląskGaleria Katowice ZPAF zaprasza do końca marca 2011 roku na wystawę fotografii Michała Cały pt. "Dolny Śląsk". Wystawa składa się z dwóch cykli: Małe miasteczka 1983, Wałbrzych 1975-2005.

 

Na Dolnym Śląsku, a konkretnie w Cieplicach Śląskich pod Jelenią Górą, zamieszkałem na krótko w 1974 roku zaraz po studiach w Warszawie. Kontrast między dolnośląskimi miastami i miasteczkami a Warszawą czy nawet Bielskiem, skąd pochodzę, był ogromny.

Jeśli nie liczyć Wrocławia i turystycznych miejscowości, zastałem tam wiele małych, sennych, na wpół zrujnowanych miasteczek zamieszkałych przez napływową ze wschodu ludność. Oprócz tego zobaczyłem po raz pierwszy Wałbrzych – miasto kopalń, hut i koksowni. Wszystko to wciśnięte w niewielką dolinę, w której hałdy przechodziły płynnie w naturalny górski pejzaż. Właśnie w Wałbrzychu zrobiłem swoje pierwsze śląskie zdjęcia.

Michał Cała - urodził się w 1948 roku w Toruniu. Po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej zamieszkał najpierw w Cieplicach Śląskich, a później w Tychach i w latach 1975–1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu. W efekcie tej pracy powstał cykl czarno-białych fotografii Śląsk. Fotografie z tego cyklu znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a także magistratu miasta Duisburg w Zagłębiu Ruhry. Autor jest laureatem wielu konkursów fotograficznych. Dwukrotnie otrzymał Grand Prix na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach w 1979 i 1983 r. Wystawa Śląsk była eksponowana w wielu galeriach m. in. w Katowicach (1984), Warszawie (1986), Krakowie (1986), a także w Muzeum Śląskim w Katowicach (2002). Autor jest również twórcą wystawy Galicja, a także wystawy Paysages de Pologne pokazanej w Galerie Contraste w Bordeaux w 1985 r. W latach 2004-2006 współpracował z Galerią Zderzak w Krakowie. W efekcie tej współpracy powstał czarno-biały album pt. Śląsk. W roku 2006 w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie odbyły się dwie jego wystawy: Śląsk 1978-1980 w Galerii Zderzak, oraz  Śląskie osiedla w galerii Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 2007 Michał Cała został zaliczony do stu najważniejszych polskich fotografów działających w ubiegłym stuleciu i wziął udział w wystawie pt. Polska fotografia w XX wieku (Warszawa, Wilno). Również w roku 2007 Michał Cała pokazał swoją wystawę Śląsk na 2. Foto Festival Mannheim Ludwigshafen Heidelberg. Zajął też I miejsce na konkursie Pilsner IPA 2007 w kategorii Industrial. W tym samym roku o autorze i o jego śląskich zdjęciach napisał brytyjski magazyn Foto8, oraz British Journal of Photography. W roku 2008 wziął udział w projekcie Behind Walls podczas festiwalu Noorderlicht w Holandii. W roku 2009 odbyła się wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach Michał Cała, Edward Poloczek, śląskie inspiracje krajobrazowe, oraz w Starej Galerii ZPAF w Warszawie Michał Cała 30 lat fotografii na Śląsku. Jego fotografie były publikowane w albumach: Antologia fotografii polskiej 1839-1989, Mistrzowie polskiego pejzażu, Polska fotografia w XX wieku. Michał Cała w latach 70-tych był współtwórcą Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON, a od 1983 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Michał Cała obecnie mieszka w Bielsku-Białej i zajmuje się fotografią dla celów wydawniczych. Jest autorem albumów Śląsk, Beskidy, Podbeskidzie, Karkonosze, Góry Polski. Po kilkuletniej przerwie nadal fotografuje Śląsk.


Galeria Katowice ZPAF
Adres: ul. Św. Jana 10 (III piętro)
Michał Cała – Dolny Śląsk
Termin wystawy: 2 - 31 marzec 2011 r.

W górę