Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Mariusz Wideryński - FizjografieRegionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza 18 listopada 2010 r., o godz. 18.00 na wystawę fotografii Mariusza Wideryńskiego pt. "Fizjografie".

 

Fizjografie to czarno – biały cykl portretów prezentowanych w zestawieniach z ujęciami pejzaży. Próba opisania osobowości portretowanych postaci poprzez zastawienie portretu z pejzażem, jako dwóch spójnych formalnie i znaczeniowo elementów, stała się osobistym wyzwaniem.

Mariusz Wideryński - fotograf, animator i teoretyk fotografii, w 1976 obronił dyplom z geologii historycznej, jednak to nie zawód wyuczony a fotografia, wcześniejsza wielka pasja, stała się sposobem na życie. Jest członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Sztuki oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym od 2005 roku z wyboru kolegów już kolejną kadencję pełni funkcję prezesa Związku. Był pomysłodawca i kuratorem ponad 90 wystaw fotografii w kraju oraz za granicą. Od wielu lat jest organizatorem i komisarzem plenerów i warsztatów fotograficznych o zasięgu międzynarodowym. Obszarem zainteresowań twórczych artysty jest człowiek, a właściwie relacje pomiędzy rzeczywistością i przemijaniem. Swoje prace pokazywał podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Równolegle do twórczości fotograficznej zajmuje się fotografią i grafiką użytkową. Jego fotografie ilustrują m.in. ponad dwadzieścia autorskich albumów oraz blisko 100 plakatów. Jest również współautorem nowatorskiego cyklu koncertów Partytury Fotograficzne, których celem jest poszukiwanie relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem, fotografią i muzyką współczesną. W tym projekcie zestaw fotografii stanowi współczesną partyturę, podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Przy realizacji Partytur współpracuje z najwybitniejszymi kompozytorami i wykonawcami muzyki współczesnej. Pracę twórczą od lat łączy z pracą pedagogiczną. Jest wykładowca fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej. Od 1978 jest czynnym ratownikiem górskim GOPR i przewodnikiem beskidzkim.


Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Adres: ul. Kolejowa 1, Krosno
Mariusz Wideryński - Fizjografie
Wernisaż wystawy: 18 listopad 2010 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 18 listopad - 20 grudzień 2010 r.
W górę