Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Berlin - Paweł MyślińskiDomu Kultury w Rybniku - Chwałowicach zaprasza 5 marca 2010 roku o godz. 18.00 na kolejne spotkanie w ramach się Wieczoru Sztuk Rilejszyns. Cykl Wieczory Sztuk to interdyscyplinarne imprezy artystyczne, podczas których odbywają się wernisaże wystaw, koncerty i spotkania z artystami.

 

Program Wieczoru Sztuk Rilejszyns

   1. Spektakl Grupy Tańca Współczesnego REZONAS (Sala Widowiskowa).
   2. Wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Waltera pt. Miłość (Galeria Fotografii DeKa).
   3. Wernisaż wystawy grafiki i rysunku Milady Więckowskiej (Galeria Kolumnowa).
   4. Prezentacja wierszy Andrzeja Waltera (Galeria Kolumnowa).
   5. Wernisaż wystawy Fotoklubu Szczecin pt. Berlin (Galeria Drugiego Planu).

Spektakl Rilejszyns Grupy Tańca Współczesnego Rezonans to swego rodzaju opowieść o ludziach. Skoro ludzie to i relacje. Fascynuje nas ich różnorodność i niezbędność, by nasze życie było satysfakcjonujące i pełne....W spektaklu biorą udział dwie młode kobiety i dwójka mężczyzn. Sugerowałoby to relacje pełne namiętności, bardzo związane z płcią , w których dominuje atmosfera ciągłych gierek czy prób sił. Nas zainteresowała owa różnorodność. Relacje, za którymi tęsknimy, których się może boimy z jakiegoś powodu albo których możemy się nauczyć tylko poprzez przebywanie z wyjątkowymi ludźmi. I tak oto, głównie za pomocą ruchu i tańca, chcemy na deski teatru przenieść przyjaźń, wsparcie, zabawę nie podszytej seksualnością czy zdrową relację z samym sobą. A dodatkowo chcemy też propagować taniec współczesny jako środek wyrazu i uczyć jak go odbierać.
Anna Kasprzak

fot. Andrzej Walter
Andrzej Walter – poeta i fotografik. Głównym problemem jego twórczości jest czas i niszczące działanie współczesnej cywilizacji. Fotografie „rodzą się” w poezji, dziedzinie sztuki niedotykalnej obiektywem, a jednak najważniejszej dla artysty w jego przekazie. W tych obrazach można zobaczyć formę i ludzi, dostrzec ulotność oraz symbole naszego trwania, w wydawało by się banalnej codzienności. Nasza ludzka aktywność jest ukierunkowana na zatrzymanie czasu, uchwycenie się czegokolwiek trwałego lub na ucieczkę w inną sztuczną rzeczywistość. Jest tu próbą pokazania wędrówki człowieka do prawd wiecznych. Podróż ta – wielowymiarowa, nie umie oderwać się od Tu i Teraz. Poszukuje sensu. Dotyk miesza się z myślą. Radość z cierpieniem. Dym dotyka światła, a światło człowieka. Przenikanie stanów, wizje, pewien surrealizm szepczą nam do ucha nasze własne interpretacje ZAMYŚLEŃ.
Te zdjęcia stanowią próbę zapisu sytuacji, które spotykamy na co dzień w naszym życiu. Pytanie brzmi na ile jesteśmy w stanie je chłonąć i rozważyć ich ukryty sens …

Jego twórczość przeszła znamienną ewolucję od prostego przedstawiania świata fotografią do wysublimowanego fotoreportażu chwil , które spotykamy codziennie, niby przypadkiem. Nie trywializujmy tych chwil. Wyjdźmy poza przypadek. Uchwyćmy duchowość tu zawartą i spróbujmy się ZAMYŚLIĆ…

Andrzej Walter skończył w grudniu 40 lat. Jest absolwentem I LO w Gliwicach oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Prowadzi z żoną własną firmę w Gliwicach. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych jak i zorganizował już sześć wystaw indywidualnych w Gliwicach, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i norweskim Stavanger. Jest autorem trzech publikacji o charakterze poetycko-fotograficznym : „Paryż” z 2003 roku, „Nastroje” z 2004 oraz tomiku „Miłość” z roku 2007 gdzie wyraźnie już rozdzielił poezję od fotografii, zmuszając odbiorcę do odrębnego zapoznania się nimi, by doświadczyć post factum pełniejszej syntezy tych dwóch dziedzin sztuki. Obecnie pracuje nad obszerniejszym tomikiem poezji będącym podsumowaniem ponad dwudziestu lat twórczości.

Milada Więckowska - ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie – Instytut Plastyki – specjalizacja: grafika warsztatowa (dyplom pod kierunkiem Jerzego Jędrysiaka w 1987 r.). Zajmuje się pracą pedagogiczną w Młodzieżowym Domu Kultury i I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku oraz pracą twórczą w dziedzinie grafiki, rysunku i fotografii. Otrzymała m. in. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej w 2006 r. i Nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2009 r.
Brała udział w przeglądach i wystawach zbiorowych: Gorlice (1984), Świnoujście (1985), Kraków (1987, 1988), Opole (1988), Czerwionka (1994), Rybnik ( 1995), Finlandia-Pori (2002), Poznań (2005), Żory (2005), Estonia-Tallin (2006), Niewiadom (2007), Czechy-Orlova (2007, 2009), Rybnik (2009).

Berlin - wystawa fotografii

 

Margaryna, czekolada z orzechami, proszek do prania, sezonowe przeceny i tanie zakupy w Aldiku. Tak przez wiele lat kojarzył nam się Berlin. Miejsce jednodniowych wypadów, buszowania za okazjami w domach towarowych, ewentualnie krótka wizyta w Pergamon Museum, lub na wieży telewizyjnej.

Od tego czasu, prawie niezauważalnie… miasto przeszło metamorfozę, która całkowicie zmieniła jego oblicze. Berlin kwitnie i rozwija się jak nigdy dotąd. Ponad 150 teatrów, 175 muzeów, 300 galerii, 250 bibliotek i 130 kin. Kultura emanuje zewsząd w tym mieście. Przybysza zaskakuje nowoczesna architektura, uprzejmi mieszkańcy, a także przepiękna, imponująco zagospodarowana architektonicznie przestrzeń rozpościerająca się wzdłuż rzeki Szprewy, malowniczo wijącej się pomiędzy wyspami w centrum miasta.

Popołudnie w Berlinie to naprawdę dobrze spędzony czas. Niemiecki kelner, w polskiej restauracji w centrum Berlina "postdrafia" nas po Polsku i pyta "jak się państfu podoba in Berlin, może kafe ... ?".

Czas płynie leniwie, w stylu naprawdę europejskim, można do woli delektować się doznaniami z „wielkiego świata”. Rozmach i kameralność, otwartość i luz, oczarowanie, zaskoczenie, zderzenie wielu kultur, tłumy turystów z całego świata. Świetne miejsce na weekend i nie tylko, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ta prawdziwie europejska stolica – stała się natchnieniem, inspiracją dla fotografów Członków Fotoklubu Szczecin, którzy patrząc na Berlin poprzez obiektywy swoich aparatów, zatrzymali w kadrze fragmenty miasta, rozmach architektury, momenty, ulotne chwile, swoje wrażenia i emocje.

Na wystawę składa się 28 barwnych fotografii, autorami których są członkowie Fotoklubu Szczecin www.fotoklub.szczecin.pl : Danuta Kotula-Krajewska, Jolanta Szabłowska, Krzysztof Ciesielski, Marek Grum, Irek Kwaśniewski, Artur Magdziarz, Paweł Myśliński i Sławomir Stępień.

 


Dom Kultury w Rybniku Chwałowicach
Adres: ul. 1 Maja 95, Rybnik - Chwałowice
Wieczor Sztuk Rilejszyns
Termin spotkania: 5 marzec 2010 r., godz. 18.00

 

W górę