Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Weekendowe warsztaty z mistrzem fotografii

Warszawska Szkoła Fotografii zaprasza 29 stycznia br. do udziału w pierwszej edycji weekendowych „Warsztatów mistrzowskich”, które poprowadzi wybitny artysta i fotograf Marian Schmidt. Miłośnicy fotografii będą mieli okazję, pod okiem mistrza, zgłębić wiedzę nt. portretu i fotografii ekspresyjnej.

 

Pierwszy dzień „Warsztatów mistrzowskich” poświęcony będzie zajęciom teoretycznym, podczas których poruszone zostaną zagadnienia formy i treści w obrazie fotograficznym, podstaw portretu i kompozycji oraz nawiązywania kontaktu z osobą portretowaną. Na zajęciach przybliżona zostanie również tematyka fotografii humanistycznej, a całość zilustrowana przykładami z historii malarstwa i fotografii wielkich mistrzów takich jak: Vermeer, De La Tour, Munch, Sander czy Carter-Bresson.

Pierwszą edycję „Warsztatów mistrzowskich”  poprowadzi dr. hab. Marian Schmidt.

W czasie dwóch kolejnych dni odbędą się zajęcia praktyczne, obejmujące m. in. pracę z modelem według metod Stanisławskiego, Lee Strasberga z Actor’s Studio oraz Avedona. Na warsztatach, słuchacze będą robić zdjęcia aparatami cyfrowymi pod czujnym okiem artysty - Mariana Schmidta. Następnie fotografie zostaną wyświetlone na ekranie i omówione. Ocena i poprawki portretów robionych przez uczestników, będą odbywały się także po zakończeniu każdej indywidualnej sesji.

Marian Schmidt - urodził się w Żyrardowie w 1945 roku. Dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem.
W 1968 roku poznał mędrca Jiddu Krishnamurtiego, z którym rok później przebywał w Anglii i Szwajcarii. Największy wpływ na jego życie wywarli Jiddu Krishnamurti i Hermann Hesse.
W 1975 roku wrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych, podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. Od 1978 do 1980 roku pracował dla nowojorskiej agencji fotograficznej “Black Star” jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. Był także członkiem agencji fotograficznej Rapho w Paryżu. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. W czasie pobytu we Francji uczył się fenomenologii muzyki u dyrygenta Sergiu Celibidache. Marian Schmidt jest autorem albumu “Hommes de science” wydanym w 1990 roku przez wydawnictwo Hermann w Paryżu. W 1994 roku ukazał się album fotograficzny “Marian Schmidt” wydany w Paryżu przez wydawnictwo “Cercle d’art”. Jest także autorem albumu “Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim” wydanego w Warszawie przez Prószyński i S-ka w 2000 roku. Ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, a także w rodzinnym Żyrardowie. Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii. Wykładał także w łódzkiej Szkole Filmowej i poznańskiej ASP (wydziały fotografii). W 2002 roku uzyskał w PWSTiTv tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.

Udział w pierwszej edycji warsztatów kosztuje 450 zł. Aby zostać ich uczestnikiem, należy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy na stronie www.wsfoto.art.pl. Ilość miejsc jest ograniczona.

Termin: warsztatów 29 – 30 - 31 stycznia 2010 r.
  • piątek 29 od godz. 18.15 do 21.15
  • sobota od godz. 10.00 do 17.00 z przerwą na obiad
  • niedziela od godz. 10.00 do 17.00 z przerwą na obiad
 
Więcej informacji o warsztatach oraz samym prowadzącym, znajduje się na stronie Warszawskiej Szkole Fotografii .


Weekendowe warsztaty z mistrzem fotografii
Termin warsztatów: 29 – 31 stycznia
Portret i fotografia ekspresyjna - dr. hab. Marian Schmidt
Warszawska Szkoła Fotografii
Adres: ul.Łazienkowska 14, Warszawa
W górę