Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

pstrykowiskoGaleria BWA w Katowicach zaprasza 21 września 2015 roku na cykl warsztatów fotografii otworkowej, czyli jak wykonać swój własny aparat pinhole z puszki po herbacie.

Poznaj zasadę działania camery obscury – prostego przyrządu optycznego znanego ludziom od setek lat, który umożliwił pojawienie się fotografii.

Aby przekonać się na własnej skórze, jak to działa, wejdziemy do specjalnie zaaranżowanej przestrzeni i przeżyjemy powstawanie obrazu. Na warsztatach poznasz przykłady twórczości artystów, którzy wykorzystali ciemnię optyczną by stworzyć niezwykłe kolekcje prac. Zbudujesz własny, prosty aparat fotograficzny z metalowej puszki, dzięki któremu stworzysz swój unikalny negatyw w plenerze w centrum Katowic.

Fotografia otworkowa

Technika wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu pinhole – tzw. camera obscura (z łac. ciemna komnata) – prosty przyrząd optyczny, będący pierwowzorem aparatu fotograficznego (zwany również kamerą otworkową). To wyjątkowe urządzenie zbudowane jest z pojemnika, którego jedna ścianka posiada niewielki otwór (średnicy 0,3–1 milimetra, zależnie od wielkości kamery) spełniającego rolę obiektywu. Środek pojemnika musi być wyczerniony, aby zredukować odbicia światła. Na ściance przeciwległej do otworu, znajduje się matowa szybka (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną, można otrzymać zdjęcie. Fotografia wykonana aparatem pinhole posiada łagodne kontrasty, charakterystyczną miękkość i rozmycie, nieskończoną głębię ostrości oraz zupełny brak dystorsji (zniekształceń obrazu). Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.

Prowadzenie

Krzysztof Szlapa – ur. 1987 r., od urodzenia mieszka w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski, autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, częsty gość w Żywym Skansenie Fotografii, kurator w Galerii Pustej CD w Jaworznie. oraz w Galerii Za Szybą w Katowicach, laureat Nagrody „dla młodego twórcy″ im. Anny Chojnackiej. Z wykształcenia filolog, nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej. Organizator warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy z różnymi instytucjami: Muzeum Historii Katowic, MDK Gliwicka 214, MDK Dąb, BWA Katowice, Kino Kosmos Katowice, Park Śląski, Towarzystwo Wyspa Chorzów, SP37 Katowice, SP22 Katowice.

Zapisy

tel. 32-259-90-40, wew. 13 lub Aneta Zasucha tel. 510-853-090, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia trwaja od godz. 10.00 do 14.00.


Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Adres: al. Wojciecha Korfantego 6, Katowice
Warsztaty fotografii otworkowej w Katowicach
Termin warsztatów: 21 wrzesień 2015 / 27 wrzesień 2015
Karnet na dwa spotkania: 79 zł

W górę