Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

pinhole katGaleria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza 18 i 19 kwietnia br. na warsztaty fotografii otworkowej, czyli jak wykonać swój własny aparat PINHOLE z puszki po herbacie. Warsztaty poprowadzi Krzysztof Szlapa.

Poznaj zasadę działania camera obscura — prostego przyrządu optycznego znanego ludziom od setek lat, który umożliwił pojawienie się fotografii. Aby przekonać się na własnej skórze jak to działa, wejdziemy do specjalnie zaaranżowanej przestrzeni i przeżyjemy powstawanie obrazu.

Na warsztatach poznasz przykłady twórczości artystów, którzy wykorzystali ciemnię optyczną by stworzyć niezwykłe kolekcje prac. Zbudujesz własny, prosty aparat fotograficzny z metalowej puszki, dzięki któremu stworzysz swój unikalny negatyw w plenerze w centrum Katowic.

Fotografia otworkowa — technika wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typupinhole — tzw. camera obscura (z łac. ciemna komnata) — prosty przyrząd optyczny, będący pierwowzorem aparatu fotograficznego (zwany również kamerą otworkową).

To wyjątkowe urządzenie zbudowane jest z pojemnika, którego jedna ścianka posiada niewielki otwór (średnicy 0,3—1 milimetra, zależnie od wielkości kamery) spełniającego rolę obiektywu. Środek pojemnika musi być wyczerniony, aby zredukować odbicia światła. Na ściance przeciwległej do otworu, znajduje się matowa szybka (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie. Fotografia wykonana aparatempinhole posiada łagodne kontrasty, charakterystyczną miękkość i rozmycie, nieskończoną głębię ostrości oraz zupełny brak dystorsji (zniekształceń obrazu). Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.

Krzysztof Szlapa - rocznik ’87, od urodzenia mieszka w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików — Okręg Śląski, autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, częsty gość w Żywym Skansenie Fotografii, kurator w Galerii Pustej CD w Jaworznie. oraz w Galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej. Z wykształcenia filolog, nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej. Organizator warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy z różnymi instytucjami: Muzeum Historii Katowic, MDK Gliwicka 214, MDK Dąb, BWA Katowice, Kino Kosmos Katowice, Park Śląski, Towarzystwo WYSPA Chorzów,  SP37 Katowice, SP22 Katowice.

Karnet na dwa spotkania: 79 zł

Zapisy:
tel. +48 32 259 90 40 wewn.13
lub Aneta Zasucha: 510 853 090
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice
Adres: al. Korfantego 6, Katowice
Warsztaty fotografii otworkowej
Termin warsztatów: 18 i 19 kwietnia 2015 r., godz. 9.00 - 13.00

W górę