Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Rezerwat przyrody Segiet - woj. ślaskie

Rezerwat Segiet położony na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór to z pewnością jest jednym z najciekawszych zakątków okolicy Bytomia i Tarnowskich Gór gdzie można spokojnie zorganizować ciekawy plener fotograficzny. Teren dostępny przez cały rok. Rezerwat ten rozpościera się na Srebrnej Górze (347 m n.p.m.), która znajduje się na Garbie Tarnogórskim, a ten położony jest w najwyższej części Wyżyny Śląskiej.

Las Segiecki jest niezwykłą ostoją przyrodniczą, zachowaną na terenie górnośląskiej konurbacji. Kompleks leśny rozciąga się na północy Bytomia, przy granicy z Tarnowskimi Górami.

Ochronę lasu planowano już na początku ubiegłego stulecia, jednak do utworzenia częściowego rezerwatu o charakterze leśnym doszło dopiero w roku 1953. Objęto wówczas ochroną nieco ponad 24 ha lasu bukowego, w którym zachowały się drzewa w wieku nawet 150 lat. Przyrodnicy wyróżnili tutaj trzy zespoły leśne: kwaśną buczynę niżową, ciepłolubną buczynę storczykową i żyzną buczynę karpacką. Bukom towarzyszą jawory, świerki, sosny i jarzęby. W runie leśnym występują liczne gatunki storczyków, w tym największy polski przedstawiciel storczykowatych, efektowny obuwik pospolity.

Spośród zwierząt warto zwrócić uwagę na chronione ptaki. Z rezerwatem od wschodu sąsiaduje dawny kamieniołom dolomitu „Blachówka”, chroniony w ramach stanowiska dokumentacyjnego. Bardzo wartościowym przyrodniczo miejscem są tzw. Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie, czyli wielokilometrowe sztolnie, szyby i chodniki, w których zadomowiły się rzadkie gatunki nietoperzy. Przy zwiedzaniu „Segietu” można skorzystać ze ścieżki dydaktycznej „Las Segiecki”. Poprowadzono ją m.in. doliną potoku, nad malowniczymi, leśnymi stawami oraz przez punkt widokowy nad kamieniołomem „Blachówka”. Długość ścieżki wynosi niespełna 4 km, a na trasie przewidziano 8 przystanków z tablicami informacyjnymi.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.231 s.
W górę