Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Centrum Kultury Agora we Wrocławiu oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym, którego tematem przewodnim jest Zaginione niebo. Prace można zgłaszać do 1 września 2009 roku.

Zaginione niebo - Ogólnopolski konkurs fotograficzny
 
Konkurs ma formułę otwartą, przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży, amatorów i profesjonalistów.
 
Tematem prac jest nocne niebo z perspektywy obserwatora znajdującego się w różnych otoczeniach (miasto, wieś, teren odludny) oraz obiekty astronomiczne dziennego i nocnego nieba.

Dokładnie 400 lat temu Galileusz skierował w niebo zbudowaną przez siebie lunetę. Był to przyrząd znany wcześniej, ale on jako pierwszy zastosował go do obserwacji astronomicznych. Aby upamiętnić to wydarzenie rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii.
 
W tym roku mija także 170 lat od momentu, w którym Louis Jacques Daguerre zaprezentował członkom Francuskiej Akademii Nauk nowy wynalazek, pozwalający zarejestrować obraz na miedzianej, pokrytej srebrem płycie. Tak narodziła się fotografia, której zastosowanie w astronomii było przełomem porównywalnym z wykorzystaniem lunety.

Widok rozgwieżdżonego nieba od zawsze fascynuje ludzi, pobudza ich wyobraźnię, jest estetycznym przeżyciem inspirującym artystów. Astronomowie i amatorzy astronomii widzą to samo niebo, które współcześnie staje się coraz jaśniejsze i uboższe w gwiazdy. Jaśniejące niebo jest wynikiem ogromnej ilości światła jaką wysyłamy w Kosmos. Źle zaprojektowane i nieprawidłowo ustawione lampy, podświetlane tablice reklamowe, które zamiast służyć nam i ułatwiać codzienne życie często oślepiają i próbują rozświetlić bezmiar Wszechświata. W efekcie - zamiast jasnych ulic i ciemnego, rozgwieżdżonego nieba - mamy źle oświetlone ulice i rozświetlone niebo.

Gwiazdy giną w światłach miast. Na tym "zaginionym niebie" coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym można zobaczyć gwiazdy, planety i Drogę Mleczną. Próba uchwycenia piękna nieba i obiektów astronomicznych to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zajmują się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Niemniej zachęcamy do spróbowania swoich sił przy realizacji tego ambitnego zadania.

Termin nadsyłania prac: do 1 września br., na adres Centrum Kultury Agora, plac J.Piłsudskiego 2, 51-152 Wrocław (uwaga – zmiana siedziby od maja br. - ul. Serbska 5 A, 51-111 Wrocław)
 
Regulamin oraz karta zgłoszenia znajduje się na stronie organizatora konkursu Zaginione niebo
Ogłoszenie wyników konkursu, nagrodzenie laureatów, wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wykład o tematyce astronomicznej, odbędą się 22 września o godz. 18.00, w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (I piętro) – w ramach XII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Szczegółowych informacji udziela - Kasia Mrozek
CK Agora
tel. 0 71 325 14 83 w. 28
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy:

Organizatorzy:
Centrum Kultury Agora
plac J.Piłsudskiego 2, 51-152 Wrocław (od maja br. - ul. Serbska 5 A, 51-111 Wrocław)
tel.+48 (71) 325 14 83, fax: 48 (71) 325 24 73
 
Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Kopernika 11, 51-622 Wrocław,
tel. +48 (71)372 93 73, 3729374,
fax: + 48 (71)372 93 78
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.astro.uni.wroc.pl


Zaginione niebo - ogólnopolski konkurs fotograficzny
Strona domowa: Zaginione niebo
W górę