Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

logo_WKNG.jpgJury wyłoniło laureatów 6. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Oceniono ponad 48 tysięcy zdjęć. Zwycięskie fotografie trafiły do październikowego National Geographic Polska.

Jury w składzie: Tomasz Tomaszewski, Tomasz Sikora, Piotr Andrews, Grzegorz Leśniewski, Rafał Milach, Martyna Wojciechowska i Wojciech Franus, Grand Prix przyznało pracy „Niñas” autorstwa Izabeli Perez Harriette z Warszawy. Zdjęcia zwyciężyło też w kategorii „Ludzie”.

fot. Izabela Perez Harriette
fot. Izabela Perez Harriette

„Czerwiec 2009 r., miejscowość Boca de Yumuri niedaleko Baracoa na Kubie. Po występie grupa gościnnie koncertujących tu muzyków kubańskich wraz ze znajomymi (wśród których znalazłam się i ja) zasiadła w barze przy plaży, beztrosko bawiąc się, grając i śpiewając. Przyciągnęło to do nas miejscową dzieciarnię. Dwie dziewczynki bez śladu onieśmielenia dosiadły się do naszego stolika, słuchając muzyki i komentując między sobą poczynania artystów i ich znajomych obcokrajowców”.

Laureaci Wielkiego Konkursu Fotograficznego

Kategoria : Ludzie

Wyróżnienie

fot. Maciej Cieślak
fot. Maciej Cieślak

Maciej Cieślak, „Odpoczynek na sawannie” - „Kenia, Laikipia, kwiecień 2010 r. W okresie suszy młodzi masajscy wojownicy przemierzają sawannę w poszukiwaniu świeżych pastwisk dla bydła. W wolnym czasie chłopcy rywalizują „w podskokach”. Podskoki to jeden z najważniejszych elementów tradycyjnego tańca masajskiego”.

Wyróżnienie

fot. Jacek Szydłowski
fot. Jacek Szydłowski

Jacek Szydłowski, „Z Przystanku” - „Ostatni dzień festiwalu Przystanek Woodstock 2010. Jeden z uczestników imprezy odpoczywa na polu biwakowym. Siedzi w trabancie ozdobionym krowimi łatami. Za kilka godzin wyjedzie z Kostrzyna wraz z przyjaciółmi, którzy poruszają się identycznie pomalowanym wartburgiem”.

Kategoria: Zwierzęta

Pierwsze miejsce

fot. Radosław Kołpowski
fot. Radosław Kołpowski

Radosław Kołpowski, „Małpia twarz” - „Sierpień 2006 r., boliwijska Amazonia, okolice wioski Novos Reyes nad rzeką Beni. Podczas wyprawy Polskiej Ekspedycji Amazońskiej wybrałem się z jej kierownikiem Marcinem Obałką na zdjęcia. Noc to świetna pora na fotografowanie owadów, którym się pasjonuję. Zdjęcie przedstawia pająka wiszącego na nici.  Niestety, nie znalazłem żadnych informacji pozwalających mi zidentyfikować ten gatunek, dlatego na własny użytek nazwałem go Małpią Twarzą”.

Wyróżnienie

fot. Mirosława Kurowska
fot. Mirosława Kurowska

Mirosława Kurowska, „Huragan i hipopotamy” - „Wrzesień 2009 r., Uganda. Wypływam małą łodzią do wodospadów Murchisona na Nilu. Zaczyna kropić deszcz, który szybko przeradza się w ścianę wody. Nasza łódź, miotana wiatrem, przechyla się niebezpiecznie. Rejestruję ucieczkę przed nawałnicą pary hipopotamów”.
 
Wyróżnienie

fot. Jan Paw
fot. Jan Paw

Jan Paw, „Taniec chochlików” - „Te zielone esy-floresy wykreśliły... świetliki świętojańskie (Lampyris noctiluca). Długi czas ekspozycji pozwolił uwiecznić taneczne poczynania samców wabionych przez potencjalne partnerki. Miejscem takich corocznych spektakli jest skraj lasu. Zdjęcie wykonane w Alwerni w lipcu 2010 r.”.

Kategoria: Krajobraz

Pierwsze miejsce

fot. Bartosz Stróżyński
fot. Bartosz Stróżyński

Bartosz Stróżyński, „Sjesta” - „Antarktyda, 2009 r. Na dryfującej niewielkiej górze lodowej, na tle ośnieżonego pasma górskiego, widać sjestującą parę fok, a pod nią mieniącą się formację lodową, otoczoną mrocznymi wodami Antarktydy. Zdjęcie zrobiono techniką >>pół na pół<<”.

Wyróżnienie

fot. Paweł Skotarski
fot. Paweł Skotarski

Paweł Kotarski, „Thailand. Pattaya” - „W Pattayi deszcz spada codziennie punktualnie o 1:00 w nocy. Raz jednak sprawił niespodziankę, zalewając ruchliwą ulicę wczesnym wieczorem”.

Wyróżnienie

fot. Marcin Kucharski
fot. Marcin Kucharski

Marcin Kucharski, „Cisza” - „Wspinaczka przez las powykręcanych sosen  zawiodła mnie na przełęcz. Mosuo znad jeziora Lugu wolą wiosłować niż włóczyć się po górach. Ja chciałem zobaczyć ich świat z innej perspektywy. Tam w dole, na niezmąconej tafli wody, spało stado łodzi. Zdjęcie powstało w Chinach na granicy prowincji Syczuan i Junnan w 2009 r.”.

Kategoria: Fotoreportaż

Pierwsze miejsce

fot. Agata Pietroń
fot. Agata Pietroń

Agata Pietroń, „Rap z Konga” - „Jest to historia młodych ludzi z regionu objętego od dwóch dekad krwawym konfliktem zbrojnym. Od 10 miesięcy, odkąd sytuacja nieco się poprawiła, próbują cieszyć się życiem. Śpiewają jednak o jedynej rzeczywistości, którą znają: o wojnie, głodzie, przemocy. Na koncertach czują się lepsi i ważniejsi; mają też szansę zarobić kilka dolarów”.

Wyróżnienie

fot. Maciej Dakowicz
fot. Maciej Dakowicz

Maciej Dakowicz, „Cardiff nocą” - „Cardiff to stolica Walii. W młodym i dynamicznym 300-tysięcznym mieście skupia się życie nocne całego regionu. Ludzie spotykają się tu w sobotni wieczór w centrum miasta w jednym tylko celu – żeby imprezować. Ulica staje się miejscem zdarzeń w ich życiu ważnych i błahych, tłem rozmaitych perypetii życiowych. Zdjęcia powstały między listopadem 2008 a marcem 2010 r.”.

Wyróżnienie

fot. Jacek Szydłowski
fot. Jacek Szydłowski

Jacek Szydłowski, „Fala” - „22 maja ponad 90 proc. gminy Wilków znalazło się pod wodą. Tysiące ludzi musiało opuścić domy. Fotografowałem powodzian w czasie ewakuacji. Towarzyszyłem im też, kiedy wracali do zalanych gospodarstw, by ratować pozostawione zwierzęta i resztki dobytku. Po miesiącu woda opadła i odsłoniła ogrom strat. Sprzątanie tej gminy będzie trwać jeszcze długo”.

Kategoria: Pejzaż Polski

Pierwsze miejsce

fot. Jakub Połomski
fot. Jakub Połomski

Jakub Połomski, „Beskidzka arkadia” - „Zdjęcie zostało wykonane w kwietniu 2007 r. w Koniakowie (Beskid Śląski). Fotografia przedstawia zabudowania widoczne ze szczytu góry Ochodzita tuż przed zachodem słońca. Ludowa legenda głosi, iż szczyt należało obchodzić, bo często przesiadywali na nim zbójnicy – stąd nazwa”.

Wyróżnienie

fot. Radosław Dybała
fot. Radosław Dybała

Radosław Dybała, „Gdańsk nocą” - „Gdańsk, 1 sierpnia 2010 r. Lśniąca światłem panorama gdańskiej Starówki z pięknym żurawiem, delikatnie mieniąca się swym odbiciem w Motławie, zachęcała do uwiecznienia na matrycy. Ujęcie to oddaje niepowtarzalną atmosferę miasta”.

Wyróżnienie

fot. Jacek Niewczas
fot. Jacek Niewczas

Jacek Niewczas, „Zima” - „Luty 2008 r. – mroźny ranek w rejonie miejscowości Kucerz pomalował krajobraz na skraju starorzecza Regi, objętego systemem ochrony przyrody Natura 2000. Lodowa szadź nadaje zwykłym przydrożnym drzewom osobliwy majestat”.

Wręczenie nagród nastąpiło podczas uroczystej Gali Finałowej, 30 września 2010 r. w Teatrze Capitol w Warszawie.


Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska

W górę