Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

czarne wspomnieniaGaleria Oblicza w Teatrze Ziemi Rybnickiej oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 12 stycznia 2016 roku o godz. 17.30 na wernisaż wystawy fotografii Mariana Miełka pt. "Czarne wspomnienia".

Lata 60-te XX wieku, czasy mojego dzieciństwa - Śląsk - czarne, brudne sylwetki zabudowań przemysłowych, dymiące kominy i kopalniane hałdy ukazywały się moim oczom za każdym razem kiedy wychodziłem poza moje osiedle. Budziło to we mnie przerażenie a jednocześnie zaciekawienie. Jako kilkuletni chłopiec nie wiedziałem co to jest i dlaczego jest.

Taki obraz Śląska brudnego, czarnego, dymiącego a zarazem tajemniczego został w mojej podświadomości do dnia dzisiejszego i jest moją inspiracją twórczą, może dlatego fotografia industrialna i krajobraz przemysłowy jest głównym motywem moich fotografii.

Dziś po kilkudziesięciu latach spróbowałem w projekcie „Czarne wspomnienia” odtworzyć obrazy, które zostały w mojej głowie, pomimo zmian jakie dokonały się przez te lata w otaczającym nas krajobrazie.

Znikła większość dymiących hałd, kominy jakby mniej kopciły, zabudowania przemysłowe stały się bardziej kolorowe a powietrze czystsze. Myślę że przez zastosowanie odpowiednich technik fotograficznych i wykorzystanie specyficznego światła udało mi się pokazać Śląsk z tamtych lat, Śląsk mojego dzieciństwa.
Marian Miełek

Marian Miełek - urodzony w 1959 roku w Radlinie, od ponad trzydziestu lat mieszkaniec Marklowic, długoletni pracownik KWK „Marcel”. Przygodę z fotografią rozpoczął we wczesnych latach młodzieńczych, czynnie uczestnicząc w przedsięwzięciach fotograficznych w Klubie Fotograficznym w ZDK w Radlinie, w Jastrzębskim Klubie Fotograficznym „Niezależni” oraz w Klubie Fotograficznym „Format” w Rybniku. Artysta fotografik - członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Nagradzany i wyróżniany w kilkudziesięciu konkursach fotograficznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ważniejsze wystawy indywidualne: „Przyroda w makrofotografii”, „Nie tylko węgiel”, „Sól ziemi”, „Jak na marsie”, „Szybcy i mokrzy”, „Od klasyki do abstrakcji w martwej naturze”, „Portret”, „W starej cementowni”, „Czarne wspomnienia”, „Mój święty spokój – ptaki” - systematycznie prezentowane w Galeriach Górnego Śląska.


Galeria Oblicza przy Teatrze Ziemi Rybnickiej,
Adres: Plac Teatralny 1, Rybnik
Marian Miełka - Czarne wspomnienia
Wernisaż wystawy: 12 styczeń 2016 r., godz. 17.30
termin wystawy: 12 styczeń - 21 luty 2016 r.

W górę