Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Wenus Polska"Wenus" - to organizowana cyklicznie skandalizująca wystawa fotografii aktu kobiecego, która szokowała Polskę w latach 70. Przeszła ona do historii polskiej fotografii jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych i najchętniej odwiedzanych projektów wystawowych czasów PRL.
 
"Wenus" pamiętają wszyscy. Nie wszyscy ją widzieli, niektórzy czytali o niej w prasie, innym udało się zobaczyć ją w kronice filmowej. Organizowana cyklicznie, lecz z przerwami (jak to w PRL często bywało) wystawa fotografii aktu kobiecego stała się nie tylko znakiem względnej liberalizacji – także obyczajowej – czasów tow. Gierka, lecz przeszła do historii polskiej fotografii jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych i najchętniej odwiedzanych projektów wystawowych. Wspomnienia o wyprawach z kolegami z wojska specjalnymi wagonami dołączanymi do pociągowych składów i próbach przejścia nieletnich przez zainstalowaną przed wystawą „bramkę” mieszają się z oficjalnymi komunikatami o kradzieżach i dewastacji eksponowanych prac.
 
 
Tłumy w galerii, burza w prasie, lecz co właściwie taki ferment spowodowało? Dziś zdjęcia z historycznej Wenus nie szokują, ani nawet nie podniecają. Listkiem figowym fotografii artystycznej maskowano dość płaskie przedstawienia erotyczne. Od rekonstrukcji dawnej Wenus znacznie ciekawsze wydaje się postawienie pytania o kondycję aktu w sztuce współczesnej.
 
 

 
 
W górę