Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Jerzy Olek - ur. w 1943 roku, w Sanoku, krytyk i teoretyk fotografii oraz sztuki, kurator wielu wystaw, autor ogromnej ilości tekstów teoretycznych. Dyplom uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obecnie jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Katedra Fotografii, Wydział Komunikacji Multimedialnej).
 
Zadebiutował wystawą indywidualną w 1965 r. Działał m.in. w klubie fotograficznym "Pałacyk" i grupie artystycznej "Odra 65". Animator ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej oraz fotografii elementarnej. Pomysłodawca i kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą.


Twórca galerii Foto-Medium-Art (1977), obecnie działającej w Krakowie. Od lat 70. wchodził w skład zespołów redakcyjnych takich czasopism jak "Fotografia", "European Photography", "Projekt", "Art Life" oraz "Arteon". Kurator Fotokonferencji Wschód-Zachód Europejska Wymiana (1989-1999).
 
 
Od 1999 dyrektor artystyczny festiwalu sztuki lAbiRynT w Kłodzku. W domowej galerii ef, znajdującej się w wiejskim domu w Kotlinie Kłodzkiej, prezentuje międzynarodową kolekcję miniatur fotograficznych. Od 1991 r. realizuje autorską ideę Bezwymiaru iluzji poprzez multimedialne wystawy i publikacje. W ramach tego projektu zorganizował 100 wystaw indywidualnych i dialogów artystycznych.
 
Wybór wystaw indywidualnych:

1974 - Permutacja relatywna,
1978 - Fotografia-tekst,
1978 - Po-fotografia,
1979 - Fotografia możliwa,
1982 - Puste – pełne,
1984 - Jest i nie jest,
1986 - Biała przestrzeń,
1988 - Świat objawiony nie jest realny?,

1991 - Bezwymiar iluzji - największy i najbardziej rozprzestrzeniający się projekt Jerzego Olka, złożony z trzech odrębnych ale współgrających ze sobą elementów. Artysta wykorzystał do niego kilka technik: rysunek ołówkiem, afrottage, fotogram, chemiografię, fotografię, plot, cybergrafię, projekcję, obiekt, instalację.

 

 


W górę