Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

boleslawa_zdanowska.jpgBolesława Zdanowska (1908 - 1982) - artystka fotografik, portrecistka, pedagog, nauczycielka fotografii. Urodziła się w Warszawie, panieńskie nazwisko Tallat - Kelpszaite. W 1924 roku. wraz z rodziną przeniosła się do Kowana. Była uczennicą znanego fotografika wileńskiego Jana Bułhaka. prawiała fotografię tradycyjną. Najczęściej fotografowała pejzaże oraz architekturę.

W 1930 roku wyszła za mąż za fotografika Edmunda Zdanowskiego. Od 1934 oku. wraz  z mężem prowadziła w Wilnie zakład fotograficzny. Zdanowscy wspólnie pracowali w pracowni fotograficznej, wspólnie tworzyli i wspólnie podpisywali swoje fotografie. Od 1941 r. prowadziła z mężem pracownię fotograficzną w wileńskim Domu Pionierów. W 1944 r. zarabiała na życie portretując radzieckich wojskowych. Państwo Zdanowscy przed wyjazdem z Wilna do Polski przekazali zbiór 439 szklanych klisz do obecnego Litewskiego Muzeum Malarstwa. W 2009 roku część przedwojennych fotografii Bolesławy i Edmunda Zdanowskich pokazano po raz pierwszy na wystawie "Wileńskie elegie" w Wileńskiej Galerii Obrazów.

Bolesława Zdanowska - W Katedrze

 

W listopadzie 1945 roku, razem z mężem przeniosła się na stałe do Gdyni. W latach 1946 - 1970 pracowała w Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni - Orłowie. Przez 25 lat pracy zawodowej Zdanowscy wykształcili około 500 uczniów - późniejszych artystów fotografików, operatorów telewizji i filmu, pedagogów fotografii.

Odznaczona m.in. Nagrodą Artystyczną Miasta Gdyni w 1961 r.

Artystka była członkiem Fotoklubu Wiedeńskiego, a od 1937 roku również Fotoklubu Polskiego, od 1947 roku Gdańskiego Towarzystwa Fotograficzego, od 1949 roku należała do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zdjęcia Bolesławy Zdanowskiej, można znaleźć w wielu kolekcjach m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum narodowym w Gdańsku, Litewskim Muzeum Malarstwa oraz w zbiorach prywatnych.

Bolesława Zdanowska zmarła 22 marca 1982 roku, została pochowana na cmentarzu w Gdyni - Orłowie.

 


Czytaj także:

 

 

W górę