Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Łagocki Zbigniew - ur. 6 listopada 1927 r. we Lwowie - fotograf, artysta i pedagog. Ukończył Wydział Archiektury Politechniki Krakowskiej, pracował jako projektant w Polsce i w Szwajcarii. Od 1977 kontraktowy wykładowca fotografii na ASP w Krakowie, od 1980 roku - kierownik Katedry Fotografii Wydziału Grafiki ASP, profesor sztuk plastycznych. Od 1957 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Delegat Polski na kongresach Międzynarodowej Federacji Artystów Fotografików (FIAP), przewodniczący jej komisji artystycznej. W 1972 roku otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Członek Photographic Society of America i organizacji zrzeszającej fotografów profesjonalnych EUROPHOT.

Za swoje osiagnięcia twórcze w fotografii otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Niepce'a, a za popularyzację sztuki polskiej za granicą - Złoty Krzyż Zasługi. 

Juror wielu wystaw, współorganizator - wraz ze Zbigniewem Dłubakiem - znaczących ekspozycji: "Wystawa Fotografii Subiektywnej" (Kraków, 1968) i "Fotografowie Poszukujący" (Warszawa, 1971). Od 1977 roku wykładowca fotografii Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, od roku 1990 kieruje Katedrą Fotografii Wydziału Grafiki. W 1994 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych.


Jest autorem pierwszego piwnicznego albumu zatytułowanego po prostu "Piwnica" (1968), a także przygotowanej wspólnie z Marią Pyrlik i Leszkiem Wójtowiczem książki "Dom na Groblach. Rzecz o Janinie Garyckiej, Piotrze Skrzyneckim, Piwnicy pod Baranami" (2003). Jego oblicze znalazło się pośród piwnicznych głów w pomniku Bronisława Chromego - stojącym w parku Decjusza - poświęconym artystom Piwnicy.

Zbigniew Łagocki w 1974 roku otrzymał Krzyż Zasługi za popularyzację sztuki polskiej za granicą, w 1975 roku medal Niepce’a za zasługi dla rozwoju fotografii, natomiast w 1990 zostaje laureatem Nagrody Miasta Krakowa, a w 1993 zostaje odznaczony Krzyżem Kawalerskim O.O.P.


 

W górę