Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zofia Nasierowska  - urodziła się 24 kwietnia 1938  roku w Łomiankach - zmarła 3 października 20111 roku w Warszawie, polska artystka fotografik, specjalizująca się w fotografii portretowej znana jest od lat jako autorka eleganckich fotograficznych portretów sławnych ludzi, warszawskigo świata artystycznego. Ukończyła technikum fototechnicznego oraz Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1956 r. była członkiem ZPAF. Uhonorowana została również tytułem "Artiste FIAP".

Już w wieku 7 lat zaczęła się jej przygoda z fotografią. Pasją do fotografowania zaraził ją ojciec, znany fotografik, Eugeniusz Nasierowski, który był także jej pierwszym nauczycielem fotografii. 4 lata później wzięła udział w pierwszej zbiorowej wystawie fotograficznej. Zofia Nasierowska ma na swoim koncie szereg wystaw i ekspozycji w kraju i za granicą, jak również wiele prestiżowych nagród międzynarodowych.

  

Nasierowska, żona reżysera Janusza Majewskiego studiowała w łódzkiej szkole filmowej na wydziale operatorskim równocześnie z Agnieszką Osiecką, Romanem Polańskim, Jerzum Skolimowskim, jak większość z jej pokolenia chodziła do STS-u i na włoskie filmy, czytała "Przekrój" Eilego oraz tygodnik "Świat" - czarno-biały polski "Life" z serwisem fotograficznym w stylu grupy Magnum.

 

Wykonała portrety takich artystów jak Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Jerzy Kawalerowicz, Roman Polański, Tadeusz Konwicki, Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubk oraz portrety rodzinne Kaliny Jędrusik ze Stanisławem Dygatem, Wojciecha Pszoniaka z żoną, Krystynę Cierniak z Januszem Morgensternem czy Krystynę Zachwatowicz z Andrzejem Wajdą oraz wielu innych znanych lub mniej znanych.

 

Zofia Nasierowska przestała, niestety fotografować... Mamy tabuny młodych fotografów, coraz doskonalsze aparaty i lampy, młode i piękne osoby do fotografowania... Ale nie mamy już tamtego świata. Na szczęście fotografie pozostały zapisały i uwieczniły kawał tamtej epoki. I to, ma dzisiaj wartość nie tylko artystyczną, ale i historyczną.
 
Zofia Nasierowska zmarła - 3 października 2011 roku w Warszawie. Pochowana została na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 
W górę