Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

 Benedykt Jerzy Dorys (Rotenberg) - urodzony 25 maja 1901 roku w Kaliszu - w żydowskiej rodzinie Rotenbergów, jego rodzicami byli Maurycy i Anna z domu Wajchselfisz. Artysta zmarł 19 września 1990 roku w Warszawie.  Polski fotografik, wybitny portrecista i fotograf mody, współzałożyciel Związku Polskich Artystów Fotografików. Był wieloletnim członkiem i przewodniczącym Komisji Artystycznej Związku, a od 1961 roku członkiem honorowym.

Jerzy Dorys przeszedł jednak do historii jako twórca cyklu zdjęć pt. „Kazimierz nad Wisłą” (1931-1932 r.), do dziś jest jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej fotografii dokumentalnej z początku XX wieku - uznawany jest za pierwszy polski reportaż fotograficzny. Po raz pierwszy zdjęcia cyklu zaprezentowano w 1960 roku na  wystawie Dorysa w Kordegardzie.

fot. Benedykt Jerzy Dorys

Fotografował amatorsko od 1914 roku. W latach 20. działał w Polskim Towarzystwie Miłośników Fotografii, w 1928 r. debiutuje na pierwszym Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Warszawie. Rok później otwiera Atelier Fotografii Artystycznej, najpopularniejsze atelier portretowe w stolicy, fotografowała się tam elita towarzyska Warszawy (aktorzy, artyści, dyplomaci). 

fot. Benedykt Jerzy Dorys 

Rozpoczynał od fotografowania pejzaży, architektury, scenek rodzajowych. W większości zdjęć nawiązywał do estetyki piktorializmu. Takie też były jego słynne sesje portretowe. Poszukiwał w nich własnego kanonu piękna, a jeśli portretował realistycznie, to akcentował „psychologię twarzy” i pochodzenie społeczne. Niewiele osób wiedziało, że oprócz fotografii reklamowej i zdjęć mody jest autorem aktów.

fot. Benedykt Jerzy Dorys 

Znany ze stosowania techniki wielobarwnych przetłoków. Serię zdjęć jego autorstwa, przedstawiających przedwojenne życie Kazimierza nad Wisłą uznaje się za pierwszy polski reportaż fotograficzny. jego „Kazimierz nad Wisłą” prezentowany był na najważniejszych światowych wystawach polskiej fotografii (Nowy Jork 1979, Paryż 1980/81 i 1992), jako unikalny dokument czasów. 

fot. Benedykt Jerzy Dorys 

10 lutego 1946 r. Benedykt Jerzy Dorys wraz z Janem Bułhakiem, Marianem Dederko, Janiną Mierzecką i Januszem Podoskim powołują Związek Polskich Artystów Fotografików. W roku 1947 zakłada Warszawskie Towarzystwo Fotograficzne. Był także czynnym członkiem - założycielem związku artystów ZAIKS, w którym kierował Sekcją Fotograficzną. Działał aktywnie m.in w: Polskim Towarzystwie Miłośników Fotografii, Związku Polskich Artystów Fotografików, Warszawskim Towarzystwie Fotograficznym, Sekcji Fotograficznej ZAIKS. W 1968 r. otrzymał tytuł „Honoraire Excellence” (FIAP).

fot. Benedykt Jerzy Dorys
fot. Benedykt Jerzy Dorys
fot. Benedykt Jerzy Dorys
dorys 1
dorys 2
dorys 3
 
Benedykt Jerzy Dorys zmarł 19 września 1990 roku w Warszawie.

 
W górę