Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Tadeusz Rolke - urodzony w 1929 roku w Warszawie. Polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Od dziecka zafascynowany fotografią. Jedno z najwcześniejszych zachowanych zdjęć pochodzi z 1944 roku i przedstawia dorożkę na placu Dąbrowskiego w Warszawie. Uczestnik powstania warszawskiego, po jego upadku wywieziony na roboty do Niemiec. Główny rozwój twórczości Tadeusza Rolke przypadł na lata 50. Jego zdjęcia zostały wtedy zauważone przez znanego warszawskiego fotografa Adama Kaczkowskiego.

W czasie ponad sześciu dekad swojej pracy współtworzył awangardowe środowiska artystyczne w Polsce i w Niemczech, realizował reportaże społeczne w wielu krajach Europy, sesje modowe dla prestiżowych czasopism, fotografował akty i tworzył fotografię kreacyjną, często wykorzystując jako kontekst – dzieła sztuk plastycznych.

W tym też okresie Rolke rozpoczął studia na kierunku historia sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później na Uniwersytecie Warszawskim. W międzyczasie więziony jako jedna z ofiar stalinizmu z „wilczym biletem", studiów nie ukończył. Ostatecznie w 1955 roku otrzymał posadę fotografa w Państwowych Zakładach Fotoprzezroczy. Od 1958 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Autor dziesiątek tysięcy zdjęć. W swoim dorobku ma wiele wystaw fotograficznych, m.in: Świat to teatr, Przemoc, seks, nostalgia, Fischmarkt. Ważną częś cią jego twórczości są też portrety znanych postaci: Tadeusza Kantora, Piotra Skrzyneckiego, Henryka Stażewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Krzysztofa Pendereckiego i innych. Ponadto liczną część jego twórczości stanowią zdjęcia o charakterze reporterskim. Fotoreportaż czy też fotograficzny dokument jest tematem najbliższym Tadeuszowi Rolke .

 
Publikował w tygodnikach: "Stolica", "Świat" oraz w miesięczniku "Polska". Fotografował modę dla "Przekroju", ukazującego się wówczas w Krakowie. Od 1970 r. przebywał na emigracji w Niemczech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". W Polsce ponownie w latach 80. Autor wystaw fotograficznych, m.in.: "Świat to teatr", "Przemoc, seks, nostalgia". Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa '99. Obecnie współpracuje z Gazetą Wyborczą i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współzałożycielem wydawnictwa "edition.fotoTAPETA", mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka w Warszawie.
 
 
 
 
 
Tadeusz-Rolke-60-te-Jazz-nad-Odrą
 
Tadeusz-Rolke-1960-Moskwa
 
Tadeusz-Rolke-1959-Brodnica-Blanka-wycieczka-skuterem
 
tadeusz rolke
 

 
W górę