Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Wojciech Prażmowski urodził się w 1949 w Częstochowie W latach 1972-74 studiował w Škole Vytvarnej Fotografie w Brnie (dyplom w 1974). Od 19777 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a wcześniej także Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od roku 1968. Na początku swojej kariery wykonywał zlecenia dla Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Częstochowie, które przekraczały zakres zwykłej inwentaryzacji. Gorący zwolennik tradycyjnych technik fotograficznych, z dużym dystansem odnoszący się do fotografii cyfrowej.

 
fot. Wojciech Prażmowski 
 
fot. Wojciech Prażmowski
 
Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Od samego początku chętnie stosował zabieg fotomontażu, a także interwencje w obraz pozytywowy, co miało swą polską tradycję w doświadczeniach z kręgu piktorializmu, a także z eksperymentów grupy "Zero 61". W II połowie lat 90. rozpoczął kolejny etap swej twórczości polegający na tworzeniu foto-obiektów, które mogły być prezentowane jako samoistne dzieła sztuki lub być wykorzystane do wykonania "fotografii inscenizowanej". W 1995 roku rozpoczął wykonywanie serii Hommage a... poświęconej wybitnym twórcom XX wieku, których osobiście ceni i których idee chciałby kultywować. W końcu lat 90. artysta sięgnął do dokumentu fotograficznego, czego podsumowaniem jest książka Biało-czerwono-czarna (1999) opowiadająca we wszechstronny sposób o Polsce lat 90. Stosował także wielkoformatowe kompozycje kolorowe Bardzo martwe natury o fowistycznym i nowoczesnym rozumieniu koloru, a od początku XXI wieku stosuje połączenie fotografii barwnej z koncepcją dokumentu fotograficznego (wystawa Zarzecze), co świadczy o tym, że artysta poszukuje nowych znaczeń nie tylko w formule "fotografii inscenizowanej", ale i w dokumencie.
 
fot. Wojciech Prażmowski
 
Uczestniczył w przeszło 250 wystawach i projektach  w kraju i za granicą, m.in.: Czas zapamiętany. Mała Galeria 1977 – 2006  (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2007);  Lumo Triennia of Photography (Jyväskylä, Finlandia 1994, 2004); Miejsca i duch miejsc (Paryż, Francja 2004); Photosynkyria (Saloniki, Grecja 2002); 1st Ars Baltica Triennale (Schleswig Holstein, Berlin, Dresden, Helsinki, Tallinn, Odense, Warszawa, Poznań, Paryż 1996, 1998); Vigovisions( Vigo, Hiszpania 1996, 1998);  Europe, Europe 100 Years of Avantgarde in Central and Eastern Europe  (Bonn, Niemcy 1994); L’Ange Brise, Mission Photographique Transmanche (CRP Douchy, Francja 1994). Album Rodzinny z Polski (Fotofest, Houston 1992). Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art  w Nowym Jorku, Musset for Fotokunst w Odense, CRP w Douchy, Musee de I’Elysee w Lozannie, Nihon University w Tokio, Stripped House Museum of Art. w Tokio, Alvar AAlto Museum w Jyvaskyla, Museo Contemporare Arte w Vigo,  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Lauders Foundation w Nowym Jorku oraz w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich.
 
 fot. Wojciech Prażmowski
 
fot. Wojciech Prażmowski 

 

 


 

W górę