Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Bert Stern - amerykański fotograf mody, portrecista, samouk. Urodzony w 1929 roku w Brooklynie w Nowym Jorku. W latach 1946 - 1947 oracował w Wall  Street Bank w Nowym Jorku. Później przenosi się do magazynu Look gdzie najpierw pracuje w dziale poczty, potem jako asystent dyrektora artystycznego Herschela Bramsona.
 

W 1951 roku Bert Stern zostaje dyrektorem artystycznym magazynu Mayfair. Wykonuje zlecenia dla największych firm jak Smirnoff, DuPont, IBM, Pepsi - Cola czy Volkswagen. Jego zdjęcia ukazują się w Vogue, Look, Esquire, Life, Glamour i Holiday. W 1958 roku podczas Newport Jazz Festival wykonał serię zdjęć dokumentujący ten historyczny już dzisiaj festiwal jazzowy.

Do najbardziej znanych zdjęć autorstwa Berta Sterna należy seria zdjęć wykonana Marilyn Monroe. Zdjęcia te wykonane podczas trzech sesji fotograficznych były ostatnimi fotografiami aktorki, dwa tygodnie po zdjęciach, popełniła samobójstwo. Bertowi Sternowiudało sie zrobić przenikliwy portret niezwykle rozluźnionej i swawolne, bliskiej i bezpośredniej Marilyn Monroe.

W 1974 roku przenosi się do Hiszpanii, jednak po dwóch latach wraca i znów pracuje jako fotograf dla firm Polaroid i Pirelli, wykonuje ponownie sesje zdjęciowe dla amerykańskiej edycji Vogue'a. Sfotografował między innymi Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Madonnę, Kylie Minogue, Drew Barrymore i Lindsay Lohan. W 1982 roku wydaje książkę The Last Sitting - jest to kompletny zapis sesji zdjęciowej wykonanej 1962 roku, Marilyn Monroe .


W górę