Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Andre Kertesz (1894 - 1986) - urodzony w Budapeszcie jako Andor Kertesz - fotografik węgierski. Uważał się za realistę i dokumentalistę. Przez bardzo długi czas, był pod wpływem dokonań współczesnych mu kubistów i surrealistów.
 

Początkowo pracował jako ksiegowy na giełdzie w Budapeszczie, w 1914 roku został powołany do wojska, wtedy też wykonał swoje pierwsze zdjęcia , a we wczesnych latach 20 -tych XX wieku jego fotoreportaże przynoszą mu pewien rozgłos na Wegrzech.

Z niewiadomych przyczyn Andre Kertesz przeniósł się w 1925 roku do Paryża, gdy większość jego rodaków zajmujących się fotografią jechało do Berlina, które w tamtym czasie było głównym centrum rozwijającej się prafy fotograficznej.

Kertesz należał w Paryżu do licznej węgiersko - żydowskiej diaspory, której nowatorskie podejście przyczyniło się w znacznym stopniu do powstania około 1930 roku nowego typu fotografii. Do grupy tej można zaliczyć zarówno Roberta Capę, Stefana Loranta, Brassia czyli Gyule Halasza. W tamtych czasach jako fotoreporter niemieckich i francuskich gazet, osiągnął znaczny sukces, miał mimo to czas i siłę by realizować własne projekty fotograficzne. Kertrsz dokładnie zdawał sobie sprawę z kierunków artystycznych, cenił szczególnie kubizm i surrealizm.

W 1927 roku miała miejsce wystawa prac Kertesza w galerii Sacre du Printemps która niewątpliwie stanowiła bardzo ważny etap w życiu artysty. Wystawa ta była równiez jedną z pierwszych prezentacji sztuki fotograficznej. 

W 1936 roku Kertesz wyjechał do Stanów Zjednoczonych skuszony propozycją agencji Keystone, choć nie można równiez wykluczyć, iż fotografa o żydowsko - węgierskim pochodzeniu do wyjazdu zmuszała sytuacja polityczna w Europie lat 30 -tych.

Po przyjeździe do Nowego Jorku, prawie natychmiast rozstaje sie z agencją Keystone. Później uważał emigracje do stanów Zjednoczonych za błąd, a prace dla takich magazynów jak House and Garden czy Vogue za stratę czasu. Do dzisiaj zagadką pozostaje powód pozostania Kertesza w Stanach Zjednoczonych. 

Andre Kertesz umiera w Nowym Jorku w 1985 roku. Jego archiwum fotograficzne liczące ponad 100 000 negatywów przekazano w 1986 roku państwu francuskiemu.


W górę