Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Sebastiao Salgado - urodzony w 1944 roku w Aimores, Minas Gerais w Brazyli jako szóste z ośmiorga dzieci.  W latach 1964 - 1967 studiuje ekonomie na uniwersytecie w Victoria w Sao Paulo w Brazyli. W 1968 roku zostaje zatrudniony w brazylijskim ministerstwie Spraw Ekonomicznych.

W roku 1969 przenosi się do Paryża gdzie studiuje. W następnych latach pracuje w Londynie dla International Coffe Organisation. W tym czasie całkowicie poświęca się fotografii. W 1973 roku dzięki reportażowi na temat suszy w regionie subsaharyjskim zaczyna się jego międzynarodowy sukces.

Wszystko co fotografuje Sebastiao Salgado, wyraża patos. Jego zdjęcia, zawsze czarno - białe, są dobrze skomponowane, sugestywne, bezpośrednie i wiarygodne w przedstawianiu biednego świata. Jest mistrzem przemiany grozy w piękno. Postrzegany jest jako fotograf dokumentalista, jednak czasem mówi sie że wykorzystuje cierpienie innych dla dobra własnej sztuki. Jedno jest jednak pewne, niewielu podeszło tak blisko i tak czujnie do tematu jakim jest nędza na świecie.

Laureat licznych nagród w tym 1985 oraz 1992 Oscar Barnack Prize, w 1988 otrzymał nagrodę DGPh im. Ericha Salomona , w 1989 Hasselblad Prize.

Obecnie mieszka i pracuje w Paryżu.

 

 
W górę