Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Horst P. Horst (1906 - 1999) - urodził się w 1906 roku w Weissenfels n. Soławą  w Niemczech, jako Horst Paul Albert Bohrmann. Krótko studiuje w hamburskiej Kunstgewerbeschule. W 1930 przenosi się do Paryża aby pracować jako stażysta u Le Corbusiera.

 

Horsta nie pociągała biedna bohema artystyczna złożona z emigrantów węgierskich i rosyjskich. Nie interesowała go również awangarda jaką prezentował w owym czasie Man Ray. Zaprzyjaźnił się natomiast z baronem von Hoyningenem - Huene, jednym z ważnych i wpływowych fotografów mody tamtej epoki, z którym w 1939 odbył podróż do Grecji.

Horst znajdował się pod silnym wpływem fotografii z kregu Bauhausu, którego zasady świadomie często stosował. Był także otwarty na odkrycia surrealistów, choć nigdy nie został jednym z nich. Paradoksalnie reprezentował zarówno stary, jak i nowy wiek.

W 1940 roku przenosi się do Stanów Zjednoczonych, w 1943 otrzymuje obywatelstwo amerykańskie. Tam pracuje nadal do samego zamknięcia w 1951 roku, dla Vogue'a z którym współpracował od 1931 roku, kiedy to opublikowano jego pierwsze zdjęcia w francuskiej edycji pisma. Potem otwiera swoje własne studio. W późniejszym okresie pracuje również dla House and Garden wykonując zdjęcia wnętrz bogatych i sławnych Amerykanów. 

Horst pozostaje klasykiem wśród fotografów, jak kiedyś wspominał fotografował kobiety niczym boginie: nieośiągalne, posągowe obdarzone olimpijskim spokojem. 

Horst P. Horst zmarł w 1999 roku w Long Island.


 

 

W górę