Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

seydou-keitaSeydou Keita - urodził się ok. 1921 roku w Bamako w Mali. Zmarł 21 listopada 2001 roku w Paryżu we Francji. Był fotografem samoukiem, znany głównie z portretów mieszkańców Mali, które wykonał w latach 1940 - 1960.

Jego ojciec Bâ Tièkòró i jego wuj Tièmòkò byli pducentami mebli. Keïta zainteresował się fotografią w 1935 roku kiedy jego wuj dał mu aparat Kodak Brownie. Na początku pracował jako cieśla i fotograf, robiąc pierwsze portrety rodzinie, później ludzi w okolicy. Uczył się fotografii od Pierre Garniera, francuskiego właściciela sklepu fotograficznego, oraz od Mountaga Traoré, który był jego mentorem.

Seydou Keita

W centrum miasta w 1948 roku, niedaleko dworca kolejowego, Seydou Keïta otwiera swoje studio portretowe. Studio jest bardzo skromne. Brakuje lamp. Większość zdjęć powstaje na zewnątrz w naturalnym świetle. Za tło służy zawieszony na ścianie koc. Klienci to w większości świeżo przybyli do miasta imigranci, u Keïty robią zdjęcia, które wysyłają rodzinie na prowincji. Studio utrzymuje się do połowy lat 70., później Keïta przerabia je na warsztat naprawy skuterów.

Seydou Keita8

Na początku lat 90. fotografie Keïty trafiają do Europy. Wystawiane jako zdjęcia anonimowego autora robią furorę w artystycznych kręgach. Do Mali w poszukiwania fotografa wyrusza ekspedycja francuskich kuratorów. Ostatnie lata swojego życia Seydou Keïta spędza, podróżując między Paryżem i Nowym Jorkiem. Jego prace pokazują najważniejsze galerie, odbitki sprzedają się po 20 tysięcy dolarów za sztukę. Jego prace można było ogladać na dziesiątkach wystaw indywidualnych i grupowych na całym świecie.

Seydou Keita2
„Jestem samoukiem. Przez całą swoją karierę nie spotkałem żadnego zagranicznego fotografa. W Bamako nie można było dostać francuskich ani amerykańskich magazynów, nigdy nie podróżowałem i nigdy nie oglądałem cudzych zdjęć” – Seydou Keita

Wystawy:

2013 – 2014 Seydou Keïta, Photographs from The Jean Pigozzi Collection - The Multimedia Art Museum, Moscow, Russia
2010 Seydou Keïta: Beautiful Like That - Jack Bell Gallery, London
2001 Galleria Nazionale d'Arte Moderna, Rome, Italy
2001 You look beautiful like that, Fogg Art Museum, Cambridge, USA
2001 FLASH AFRIQUE, Kunsthalle Wien, Vienna, Austria & Düsseldorf Cultural Forum, Germany
1999 PhotoEspana 99, Madrid, Spain
1998-99 Seydou Keita, Saint Louis Museum of Art, Saint Louis, Missouri, USA
1997 Seydou Keita, Gagosian Gallery, New York, USA
1997 Seydou Keita, Museum of Modern Art, San Francisco, USA
1996 Seydou Keita, Minneapolis Institut of Art Minneapolis, USA
1996 National Museum for African Art, Smithsonian Institut, Washington DC
1995 Self Evident, The Ikon Gallery, Birmingham, UK
1995 Seydou Keita, Fruit Market Gallery, Edinburgh, UK
1994 Seydou Keita, Ginza art's space, Shiseido, Tokyo, Japan
1994 Seydou Keita, Cartier, The Contemporary Art Fondation, Paris, France

Seydou Keita3

Seydou Keita4

Seydou Keita5

Seydou Keita6

Seydou Keita7

W górę