Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

  Helmut Newton, Helmut Neustädter  - urodzony 31 października 1920 r. w Berlinie - zmarł 23 stycznia 2004 r. w Hollywood w Kalifornii (USA), był znanym fotografem mody oraz za sprawą kontrowersyjnych fotografii aktu. Urodził się w Berlinie w Niemczech. Jego ojciec był Żydem, a matka Amerykanką. Uczęszczał do Werner von Trotschke Gymnasium i American School w Berlinie.

 
fot. Helmut Newton
Szkoły nie cierpiał. W tamtych czasach interesowały go jedynie dziewczyny, pływanie i zdjęcia. Miał 16 lat, kiedy rzucił szkołę. Chciał zostać operatorem filmowym. Albo przynajmniej fotografem. Ojciec wpadł w furię. – Chłopcze, skończysz w rynsztoku – powiedział.
 
fot. Helmut Newton 
 
Interesując się fotografią od najmłodszych lat, pracował dla niemieckiej fotograf Else Simon, znanej jako Yva (zm. 1942 na Majdanku). W 1938 roku opuścił Niemcy i pracował przez krótki okres w Singapurze jako fotograf dla "Straits Times". Od 1940 do 1945 roku służył w australijskiej armii, pracując w logistyce. Tam specjalnie się nie przemęczał, nadrabiał seksualne zaległości i jak zwykle dobrze się bawił. "To był dobry okres w moim życiu" – wspomina w autobiografii. W 1946 roku wyszedł do cywila. I znów postanowił zostać sławnym fotografem. Zmienił nazwisko z Neustaedter na Newton.
 
fot. Helmut Newton

W 1948 roku poślubił australijską aktorkę June Brunell. Po wojnie pracował jako niezależny fotograf - zajmował się modą, pracował dla magazynów takich jak "Playboy". Od końca lat pięćdziesiątych skoncentrował się na fotografowaniu mody. Helmut Newton wraca do Europy. Zaczyna współpracę z londyńskim "Vogue" i musi walczyć o przetrwanie. Konkurencja w branży jest miażdżąca, a on nie ma siły przebicia. Jego zdjęcia nie wyróżniają się z tłumu. W końcu postanawia zerwać kontrakt i wyjechać do Paryża. To miasto przyniesie mu więcej szczęścia. Po serii wzlotów i upadków w 1961 roku dołącza do francuskiego "Vogue’a".
 
fot. Helmut Newton 
 
Wypracował własny styl, który cechował się sadomasochistycznymi i fetyszystycznymi podtekstami. Zawał serca w 1970 roku zmusił go do zmniejszenia tempa pracy. Mimo tego w 1980 roku wydał serię Big Nudes, która zwiększyła jego kontrowersyjną sławę. Aparat był dla niego lekiem na całe zło. Pośrednikiem między nim a światem. Poduszką powietrzną, wentylem bezpieczeństwa, murem odgradzającym go od rzeczywistości.
 
Newton "był ogrodnikiem przyjemności – napisał o nim jeden z krytyków. – Późnym uczniem Freude’a, który zamiast kozetki psychoanalityka używa aparatu".
 
fot. Helmut Newton
 
Świat jego fotografii był jedyny w swoim rodzaju. Skupiał się na takich tematach, jak: seks, władza, siła, uwodzenie, lęk. Na jego zdjęciach zawsze rządziły kobiety. Na szpilkach, z biczami, siodłami, łańcuchami na szyi, pistoletami i owczarkami niemieckimi u boku. W latach 70. to był szok. "Newton przekładał na obraz to, o czym wielu zaledwie śmie myśleć" – pisał w swojej książce "Słynne zdjęcia" Hans-Michael Koetzle.

W październiku 2003 roku ofiarował fundacji Preußischer Kulturbesitz w Berlinie dużą kolekcję fotografii. Helmut Newton bardzo lubił Berlin - miejsce, w którym się urodził i wychował.
 
W ostatnich latach swojego życia mieszkał w Monte Carlo i Los Angeles. Zginął 23 stycznia 2004 roku  gdy jego elegancki cadillac z hukiem uderza w mur hotelu Chateau Marmont w Hollywood. Nie zdążył. Dostał zawału serca.
 

 Strona domowa: Helmut Newton
W górę