Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Cato LeinCato Lein - urodził się w 1957 roku w Båtsfjord w Norwegii, dorastał w regionie Finnmark, najdalej na północny wschód wysuniętej części kraju, tam gdzie jeszcze dociera golfsztrom, a już zaczyna się rosyjska tundra. Fotograf wyprowadził się stamtąd w latach 70-tych, a w 1980 roku zamieszkał w Sztokholmie. W tamtych czasach Sztokholm był istnym eldorado dla miłośników fotografii.

To tu Cato odkrył fotografię artystyczną, która z czasem stała się jego życiową ścieżką. Najbardziej zainteresowała go jednak fotografia portretowa. Od 1996 roku fotografował pisarzy dla największych wydawnictw i czasopism w Skandynawii i Europy. Fotograf to jeden z najbardziej znanych skandynawskich portrecistów. Jego specjalnością stały się zdjęcia pisarzy - w swoich zbiorach ma portrety największych twórców światowej literatury (m.in. Zadie Smith, Umberto Eco, Susan Sontag).

Prace Cato Leina przywołują niekiedy na myśl zdjęcia takich sław fotografii, jak Robert Frank, Richard Avedon czy Anton Corbijn. Jego fotografia to oryginalne, prowokujące bardzo intensywne czarno-białe obrazy które są jego znakiem rozpoznawczym.

Cato Lein 2

Cato Lein 3

Cato Lein 5

Cato Lein 6

Cato Lein 7

Cato Lein 8

Cato Lein 9

Cato Lein 10

W górę