Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Robert Capa to pseudonim artystyczny urodzonego w Budapeszcie w 1913 roku Endre Erno Friedmana. Jego fotografie stały się symbolami wojen XX wieku. W wieku 19 lat wraz z rodzicami, węgierskimi Żydami, wyemigrował do Niemiec. W Berlinie studiował nauki polityczne. Pracował także jako fotograf. Po dojściu Hitlera do władzy wyjechał do Paryża. W stolicy Francji pracował dla agencji Alliance i fotografował przy użyciu kamery małoobrazkowej.

 
 

Kolejnym ważnym momentem w jego życiu było poznanie fotgrafki Gerty Taro, z którą, już jako Robert Capa, udał się w podróż do Hiszpanii. Podczas hiszpańskiej wojny domowej powstało jego najsłynniejsze zdjęcie, żołnierza, którego sfotografował w momencie śmierci. W 1939 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował m.in. dla magazynu Life. Robert Capa fotografował także wydarzenia II wojny światowej m. in. lądowanie aliantów w Normandii (D-Day) i walki w Niemczech. Jest autorem fotoreportaży o Izraelu, Polsce, Czechosłowacji.

Jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, oznacza to, że nie byłeś wystarczająco blisko - mówił.

W 1947 roku wraz z Henrim Cartier - Bressonem, Dawidem Seymurem, Gerog’iem Podgerem i Williamem Vandivertem założył legendarną agencję fotograficzną MAGNUM - obecnie należy ona do najbardziej prestiżowych agencji fotograficznych na świecie.

 

Mimo że uznawany jest głównie za fotografa wojennego, w jego dorobku są znakomite portrety pisarzy, aktorów i artystów. John Steinbeck, Ernest Hemingway, Truman Capote, Gary Cooper, John Huston, Pablo Picasso, Henri Matisse to plejada modeli Capy, z którymi często blisko się przyjaźnił. Uchodził też za wyjątkowo czarującego kobieciarza, najgłośniejszy był jego dwuletni romans z Ingrid Bergman.

Zginął od wybuchu miny w Thai-Binh w Wietnamie 25 maja 1954 roku. Uważany za pierwszego fotoreportera, który zmarł śmiercią tragiczną podczas akcji.

"To pech dla wszystkich, że dosięgło go prawdopodobieństwo - napisał Ernest Hemingway po śmierci Capy w 1954 roku. - To pech, zwłaszcza dla Capy".
 
Od 1955 roku przyznaję się nagrodę Robert Capa Gold Medal Award. 
 
 
Robert Capa - fotografia

 
W górę