Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

P1994Bractwo Bang Bang - grupa czterech białych fotoreporterów wojennych z Republiki Południowej Afryki o podobnym podejściu do spraw apartheidu - Kevin Carter, Ken Oosterbroek, Greg Marinovich i João Silva. Wszyscy mają na koncie prestiżowe nagrody będące marzeniem każdego fotografa, w tym World Press Photo i nagrodę Pulitzera.

Magazyn Living nazwał ich w jednym z artykułów Bang Bang Club - dokumentowali wspólnie przejawy przemocy w RPA, dokumentował proces upadku apartheidu, zwłaszcza walki frakcyjne między ANC (Afrykański Kongres Narodowy) i IFP (Partia Wolności Inkatha). Robili zdjęcia prawdziwe i do bólu szczere. Ukazujące brutalność, wojny, bezsensowne okrucieństwo i obłudę białych rządów. Wspólnie jeździli w najbardziej niebezpieczne zakątki Afryki, polowali na ujęcia i wspierali się wspólnie w trudnych momentach.

BBC

Niestety do dzisiaj żyją tylko Greg Marinovich i João Silva. Kevin Carter w 1994 roku popełnił samobójstwo a Ken Oosterbroek został zastrzelony przez żołnierzy sił pokojowych w miasteczku Thokoza, 25 km na wschód od Johannesburga, 18 kwietnia 1994 roku - dzień przed pierwszymi demokratycznymi wyborami w RPA. 23 października 2010 roku João Silva wszedł w Afganistanie na minę podczas patrolu z amerykańskimi żołnierzami. Niestety stracił obie nogi. Z całej czwórki Greg Marinovich miał najwięcej szczęścia, choć wiele razy został ciężko ranny podczas pracy. Jest nadal aktywny zawodowo i nie przestaje fotografować.

Uznaje się że zwycięstwo Nelsona Mandeli w 1994 roku było końcem działalności Bang Bang Clubu.

W górę