Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

 Jan Saudek - urodzony 13 maja 1935 w Pradze – czeski fotografik i grafik. Od 1963 roku, gdy po raz pierwszy wystawił swoje zdjęcia w Pradze, nieprzerwanie fotografuje. Początkowo doceniany bardziej na Zachodzie niż we własnym kraju. W czasach CSRS bojkotowany wręcz wyklęty przez komunistyczne władze. Obecnie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Żył kiedyś mężczyzna, który pracował w fabryce od szóstej rano do trzeciej po południu. W latach 1950-1983 pracuje jako drukarz. Zaczyna malować i rysować. Zaczyna też fotografować swoim pierwszym aparatem Baby Brownie Kodak. Mieszkał wtedy w suterenie o wilgotnych ścianach, z których odpadał tynk, a jedynym widokiem z okna była ponura przestrzeń. Tym człowiekiem był właśnie Jan Saudek.

W swym dobytku niewiele ponad rower oraz aparat Pentacon Six. Największym skarbem jednak była wrodzona energia i ambicja. Po przeprowadzce do prowizorycznego mieszkania w suterenie rozpoczął swoje eksperymenty fotograficzne. W latach 60-tych fotografowany świat wypełniali głównie członkowie rodziny, dzieci i przyjaciele. Na ogół robił zdjęcia na podwórkach lub w ogrodach rejestrując obrazy na gorąco. Okresem kulminacyjnym tego okresu była podróż do Stanów Zjednoczonych  w 1969  roku. W latach 70-tych fotografie Saudka coraz bardziej koncentrowały sie na "pokoju" i nędznej ścianie która stała sie synonimem jego twórczości.

Twórczość Jana Saudka nacechowane sa w dużej mierze samotnością. Szok 1968 roku nie przeszkodził mu w realizacji nowych swoich pomysłów. Nie zwracał szczególnej uwagi na wydarzenia polityczne. Dla Saudka koniec lat sześćdziesiątych to okres osobistej przemiany.

Był postrzegany we własnym kraju jako przedstawiciel artystów, którzy w latach 70-tych szli własna droga artystyczną, niezależną od zawirowań politycznych i społecznych - bez poparcia żadnego związku artystów lub władz. Saudek wspominał po latach iż czeskie Ministerstwo Kultury, w odpowiedzi na pytania z zagranicy zaprzeczało w ogóle jego istnieniu.

Rosnące uznanie międzynarodowe którym Saudek cieszył sie począwszy od 1975 roku pozwoliło mu osiągnąć  sukces finansowy i artystyczny. Od czasu pierwszej wystawy prac w USA na Uniwersytecie Indiana w Bloominton w 1969 roku, rzadko zdarzał sie rok bez indywidualnej wystawy prac Saudka w USA. Jego prace można dzisiaj oglądać w wielu muzeach i galeriach we Francji oraz Australii, Czech, Niemiec.

  

Obecnie cieszy się ogromną popularnością (wystawy, albumy, wywiady) zarówno za granicą, jak też w Czechach.

Zdjęcia oraz obrazy! Jana Saudka można oglądać na jego stałej wystawie w galerii w starym mieście w Pradze przy ulicy Celetná 9.


strona www: Jan Saudek & Sara Saudkowa 

W górę