Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Fehr Gertrude (1895 - 1996)Gertrude Fehr  - urodziła się 5 marca 1895 roku. Niemiecka fotograf - studiowała fotografię w pracowni Edwarda Wasowa oraz Bayerische Staatslehhranstalt fur Lichtbildwesen w Monachium. Od 1933 roku prowadziła własne studio fotografii teatralnej i portretowej w Monachium. W okresie Trzeciej Rzeszy wyemigrowała do Paryża, gdzie wraz z mężem otworzyli własną szkołę fotografii, która nosiła nazwę PUBLI-phot.

Pod wpływem paaryskiej sceny artystycznej, zaczęła przeprowadzać eksperymenty . Mocno zafascynowana twórczością Man Raya, spowodaował iż zaczęł korzystać przy tworzeniu prac z solaryzacji. Z powodu wojny musiała zamknąć szkołę fotografii w Paryżu. Wraz z mężem przeniosła się do Szawajcarii gdzie otworzyła nową szkołę którą nazwała Ecole Fehr. Po zakończeniu II Wojny Światowej włączyła szkołę do edukacji publicznej w ramach Ecole des Arts et Metiers w Vevey, gdzie uczyła przez następne piętnaście lat. Gertrude Fehr wywarła olbrzymi wpływ na na swoich uczniów, do których należeli znani fotograficy: Monique Jacot, Yvan Dalain, Jeanloup Sieff.

Fehr Gertrude (1895 - 1996)

 

Od 1960 roku pracowała jako fotograf niezależny, wykonując głównie portrety. Gertrude Fehr do późnego wieku pozostała aktywna zawodowo, mając 90 lat, po raz kolejny zmieniła miejsce zamieszkania i pracownię. Zmarła w 1996 roku w Territet koło Montreux w Szwajcarii.

 

Fehr Gertrude (1895 - 1996)
Fehr Gertrude (1895 - 1996)
Fehr Gertrude (1895 - 1996)
 

 

 

 

W górę